Farklı bitki büyüme düzenleyicileri ve dozlarının ayçiçeğinde tane verimi ve kalitesi üzerine etkisi
The effect of different plant growth regulators and doses on seed yield and quality of sunflower
  1. Tez No: 843697
  2. Yazar: EMEL KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Farklı bitki büyüme düzenleyicileri (askorbik asit, prolin ve salisilik asit) ve dozlarının (0, 50, 100, 150, 200, 250 mg/L) ayçiçeğinde tane verimi ve kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla planlanan bu çalışma 2022 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi deneme alanlarında yürütülmüştür. Denemeler iki faktörlü tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada ele alınan bütün bitki büyüme düzenleyicileri, 0 (kontrol) dozuna göre daha yüksek verim değerleri sağlamıştır. Salisilik asit ve prolin uygulanan parsellerden, askorbik asit uygulananlara göre daha yüksek tane verimi elde edilmiştir. Bütün bitki büyüme düzenleyicileri bakımından en yüksek tane verimleri 200 ve 250 mg/L uygulama dozlarında belirlenmiştir. Bitki büyüme düzenleyicileri x uygulama dozları interaksiyonu bakımından en yüksek tane verimini sağlayan uygulamalar 200 ve 250 mg/L prolin uygulamaları ile 150, 200 ve 250 mg/L salisilik asit uygulamaları olmuştur. 150 mg/L salisilik asit uygulaması 0 (kontrol) dozuna göre %35 ve 200 mg/L prolin uygulaması ise %34 oranında daha yüksek tane verimi sağlamıştır. Bu sonuçlardan hareketle kuru koşullarda yetiştirilen ayçiçeğinde kuraklık stresinin olumsuz etkilerini azaltmak için 150 mg/l salisilik asit ile 200 mg/l prolin dozları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study, which was planned to determine the effects of different plant growth regulators (salicylic acid, ascorbic acid and proline) and their doses (0, 50, 100, 150, 200, 250 mg/L) on seed yield and quality in sunflower, was conducted in 2022, Bursa Uludağ University Faculty of Agriculture, Agricultural Application and Research Center trial areas. Experiments were set up according to the two factors randomized blocks trial design with three replications. All plant growth regulators considered in the study provided higher yield values than the 0 (control) dose. Higher seed yield was obtained from plots treated with salicylic acid and proline than from plots treated with ascorbic acid. In terms of all plant growth regulators, the highest seed yields were determined at 200 and 250 mg/L application doses. In terms of plant growth regulators x application doses interaction, the applications that provided the highest seed yield were 200 and 250 mg/L proline applications and 150, 200 and 250 mg/L salicylic acid applications. Application of 150 mg/L salicylic acid provided 35% higher seed yield and 200 mg/L proline application provided 34% higher seed yield compared to the 0 (control) dose. Based on these results, doses of 150 mg/L salicylic acid and 200 mg/L proline can be recommended to reduce the negative effects of drought stress in sunflower grown in dry conditions.