Staphylococcus aureus bakteriyemilerinde mortalite öngördürücülerinin ve metisilin direnci risk faktörlerlerinin belirlenmesi
Determination of mortality predictors and methicilline resistance risk factors in staphylococcus aureus bacteramias
- Tez No: 843769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ŞENGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Staphylococcus aureus (S. aureus) bakteriyemisi günümüzde etkili antibiyotik tedavilerine rağmen halen önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Bu çalışmada S. aureus bakteriyemisinde 14. ve 28. gün mortalitesinin öngördürücülerinin saptanması ve metisiline dirençli S. aureus (MRSA) risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli retrospektif gözlemsel olarak tasarlanan çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde 1 Ocak 2015 ve 31 Ocak 2022 tarihleri arasında S.aureus bakteriyemisi gelişen ve yatarak takip edilen >18 yaş hastalar dahil edildi. Hasta verilerine, hasta dosyaları ve hastane veri sisteminden ulaşıldı. Çalışmada elde edilen veriler SPSS-25 (Statistical Package for Social Sciences, Chicago, IL, ABD) programında analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya 266 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların 99 (%37.2)'u kadın, ortanca yaş 62 (48-72) yıldı. Toplam 41 (%15.4) hasta ilk 14 günde, 60 (%23) hasta ise ilk 28 günde kaybedildi. MRSA sıklığı %33.8 (n=90) olarak saptandı. 14 günlük mortalitenin değerlendirildiği çok değişkenli analiz modellemelerinde hastaların Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı (EHU) tarafından değerlendirilmesinin sağkalımı artırdığı görüldü ve modifiye Charlson komorbidite skorunun (CCI) yükseklikliği mortaliteyle ilişkili bulundu. Kadın cinsiyette 28 günlük mortalite de erkek cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulundu (p=0.043).
Özet (Çeviri)
Aim: Staphylococcus aureus (S. aureus) bacteremia is still an important cause of morbidity and mortality despite effective antibiotic treatments. This study aimed to determine the predictors of 14th and 28th day mortality in S. aureus bacteremia and to evaluate the risk factors of methicillin-resistant S. aureus (MRSA). Materials and Methods: Our study, designed as a single-center retrospective observational study, included patients aged >18 years who developed S.aureus bacteremia and were followed up as inpatients between January 1, 2015 and January 31, 2022 at the Haseki Health Application and Research Center of the University of Health Sciences. Patient data were accessed from patient files and hospital data system. The data obtained in the study were analyzed in the SPSS-25 (Statistical Package for Social Sciences, Chicago, IL, USA) program. Results: 266 patients were included in the study. 99 (37.2%) of the patients included in the study were women, and the median age was 62 (48-72) years. A total of 41 (15.4%) patients were stored in the first 14 days, and 60 (23%) patients were stored in the first 28 days. MRSA infection was detected in 33.8% (n=90). In multivariate analyzes evaluating 14-day deaths, evaluation of patients by an Infectious Diseases Specialist (EHU) was seen to increase survival, and modified Charlson comorbidity score (CCI) differences were seen in association with deaths. 28-day mortality was found to be significantly higher in female gender than in male gender (p = 0.043).