Ortaöğretim biyoloji öğretim programında biyoteknoloji konularının değerlendirilmesi
Evaluation of biotechnology topics in secondary education biology teaching program
- Tez No: 843787
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, biyoteknoloji konularına ve biyoteknoloji ile ilgili kavramlara; ortaöğretim biyoloji öğretim programında ne kadar yer verildiğini değerlendirmek amacıyla bir inceleme yapılmıştır. Biyoteknoloji konusundaki gelişmeler ve bu alana verilen önemin gün geçtikçe artmasıyla birlikte biyoteknoloji eğitimi alan, bilinçli bireyler yetiştirmenin de önemi her geçen gün artmaktadır. Ülkemizdeki örgün eğitimin ilköğretim bölümünde farklı dersler kapsamında biyoteknoloji kavramı ele alınırken ortaöğretim bölümünde bu kavram biyoloji dersi kapsamında ele alınmaktadır. Bu kapsam doğrultusunda ortaöğretim biyoloji öğretim programı, ortaöğretim fen lisesi biyoloji öğretim programı ve programlarda 9, 10, 11 ve 12. Sınıf seviyelerinde yer almakta olan üniteler ve kazanımlar biyoteknoloji konularını içerip içermemesi durumlarına göre değerlendirilmiştir. Nitel araştırma yaklaşımının benimsendiği araştırmada veriler, doküman incelemesi tekniği ile toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre programlarda doğrudan biyoteknoloji ile ilgili konu bulunmadığı, biyoteknoloji konusunun kazanımlarla sınırlı kaldığı görülmektedir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler ile biyoteknoloji konularının ortaöğretim biyoloji öğretimi programlarına ve ders kitaplarının geliştirilmesine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, biotechnology issues and concepts related to biotechnology were analyzed to evaluate how much space was included in the secondary school biology curriculum. With the developments in biotechnology and the increasing importance given to this field, the importance of raising conscious individuals who receive biotechnology education is increasing daily. While the concept of biotechnology is discussed within the scope of different courses in the primary education department of formal education in our country, this concept is discussed within the range of biology courses in the secondary education department. In line with this scope, the secondary school biology curriculum, secondary school science high school biology curriculum, and the units and achievements in the programs at the 9th, 10th, 11th, and 12th grade levels were evaluated according to whether they included biotechnology subjects or not. In the research in which a qualitative research approach was adopted, data were collected using the document analysis technique. According to the research findings, it is seen that there are no subjects directly related to biotechnology in the programs, and the subject of biotechnology is limited to achievements. The data obtained from the research and biotechnology subjects is expected to contribute to the development of secondary school biology teaching programs and textbooks.