Endüstriyel tasarım lisans eğitiminde sosyal fayda odaklı tasarım girişimciliği eğitim ihtiyaç analizi
Social benefit focused design entrepreneurship education needs analysis in industrial design undergraduate education
  1. Tez No: 989807
  2. Yazar: HALİME ŞULE AK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYSAL DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
Özet
Sosyal ve çevresel problemlerin giderek arttığı, hepimizin ortak sorunu haline geldiği bir çağda, tasarımın bu sorunlara verdiği cevaplar ve oluşturabileceği olumlu etkiler olduğu bilinmektedir. Endüstriyel Tasarım disiplini kapsamında geliştirilen tasarım fikirlerinin toplumsal fayda odaklı olması ve bir sosyal girişime dönüşmesi bu iki disiplini yakınlaştırarak olumlu etkilere sahip yenilikçi çözümler sunabilmektedir. Bu tez kapsamında sosyal ve toplumsal problemler için çözümler geliştirme çerçevesinde endüstriyel tasarım süreç ve yaklaşımlarının, sosyal fayda odaklı tasarım girişimlerine dönüşebilmesi ve iki disiplinin bütünleşme potansiyelini keşfetme süreçlerini eğitim ihtiyaç analizi çerçevesinde ele alarak bir öğretim programı geliştirilmesi ve araç seti önerilmesi amaçlanmıştır. Tez araştırması kapsamında Eskişehir Teknik Üniversitesi ortak kodlu dersi olan THU203 Topluma Hizmet Uygulamaları dersi 2023-2024 güz dönemi boyunca Endüstriyel Tasarım Bölümü'nde pilot ders olarak kurgulanmış tez danışmanı ve araştırmacı tarafından 8 Endüstriyel Tasarım Lisans öğrencisi ile birlikte yürütülmüştür. Pilot ders çerçevesinde yürütülen araştırmanın eğitim ihtiyaç analizi kapsamında Tepebaşı Sosyal Kuluçka Merkezi iş birliğinde ve gerçek paydaşlar ile öğrencilerin sosyal iş modeli geliştirme sürecindeki aşamaları üretici tasarım araştırması yaklaşımları ile deneyimlemeleri sağlanmıştır. Yerel ve sosyal problemler çerçevesinde sosyal girişimcilik ve tasarım odaklı düşünce yaklaşımlarını içeren çalışmalar ve atölyeler gerçekleştirilmiştir. Gerçek paydaşlar ve mentorler ile kurgulanan ders kapsamında simülasyon iş fikri sunumu ortamları hazırlanmıştır. Akademisyenler, sosyal girişimciler ve sosyal girişim koordinatörleri ile uzman görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuç bölümünde Sosyal Fayda Odaklı Tasarım Girişimciliği çerçevesinde bir eğitim modelinde bilgi ve becerileri setlerini, ders materyallerini, değerlendirme kriterlerini ve ders kurgusunu önerecektir. Bu eğitim modeli Endüstriyel Tasarım Lisans Eğitiminin program eğitim amaçları ve çıktılarına katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In an age where social and environmental problems are increasing and becoming a common problem for all of us, it is known that design has answers to these problems and the positive effects it can create. The fact that the design ideas developed within the scope of Industrial Design discipline are social benefit-oriented and turn into a social initiative can bring these two disciplines closer and offer innovative solutions with positive effects. Within the scope of this thesis, within the framework of developing solutions for social and social problems, it is aimed to develop a curriculum and propose a toolkit by addressing the processes of transforming industrial design processes and approaches into social benefit-oriented design initiatives and exploring the integration potential of the two disciplines within the framework of educational needs analysis. Within the scope of the thesis research, THU203 Community Service Practices course, which is a common coded course of Eskişehir Technical University, was designed as a pilot course in the Department of Industrial Design during the autumn semester of 2023-2024 and carried out by the thesis advisor and researcher together with 8 Industrial Design Undergraduate students. Within the scope of the educational needs analysis of the research conducted within the framework of the pilot course, in cooperation with Tepebaşı Social Incubation Centre and with real stakeholders, students were enabled to experience the stages in the social business model development process with productive design research approaches. Studies and workshops involving social entrepreneurship and design-oriented thinking approaches were carried out within the framework of local and social problems. Simulation business idea presentation environments were prepared within the scope of the course designed with real stakeholders and mentors. Expert interviews were conducted with academics, social entrepreneurs and social enterprise coordinators. In the conclusion part of the research, it will propose the knowledge and skills sets, course materials, evaluation criteria and course design in an education model within the framework of Social Benefit Oriented Design Entrepreneurship. This educational model aims to contribute to the programme educational objectives and outcomes of Industrial Design Undergraduate Education.