Grand lebesgue uzaylarinda dejenere üstel sistemlerin frame özellikleri
Frame properties of degenerate exponential systems in grand lebesgue spaces
- Tez No: 843832
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZEREN, PROF. DR. MİGDAD I. İSMAİLOV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında grand Lebesgue uzayı ve özellikleri verilmiş, Ayrılabilir olmayan grand Lebesgue uzayının ayrılabilir bir alt uzayı ele alınarak bu uzayda üstel ve dejenere üstel sistemlerin tamlık, minimallik, bazlık ve frame özellikleri incelenmiştir. Üstel ve dejenere üstel sistemlerin tam, minimal, baz ve frame oldukları ispatlanmıştır. Dejenere üstel sistemden bir eleman çıkarılarak elde edilen yeni sistemin benzer özellikleri incelenmiş, bazı koşullar altında tam ve minimallik şartlarını sağladığı ancak baz ve frame olmadığı ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the grand Lebesgue space and its properties are given. By considering a separable subspace of the non-separable grand Lebesgue space, the completeness, minimality, basicity and frame properties of the exponential and degenerate exponential systems are investigated. It has been proven that exponential and degenerate exponential systems are complete, minimal, basis and frame. The similar properties of the new system, which is obtained by removing an element from the degenerate exponential system, are examined, and it has been proven that under some conditions it satisfies the completeness and minimality conditions, but not the basicity and frame.