Evaluation of spaciousness in isolated and confined environments
İzole ve kapalı ortamlarda ferahlığın değerlendı̇rı̇lmesı̇
  1. Tez No: 843948
  2. Yazar: BERK DİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİME DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Psikoloji, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Psychology, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez, İzole, Kapalı ve Ekstrem ortamların olumsuz psikolojik etkilerini araştırmakta ve bu etkiler ile iç mimari unsurlar arasındaki ilişkiyi keşfetmeyi amaçlamaktadır. Buna ek olarak, bu ortamların algılanan ferahlığını doğrudan etkileyebilecek iç mimari unsurları değerlendirmek için çeşitli yöntemler test edilmiştir. Tezin ilk aşamasında COVID-19 salgınının iç mekan algısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yaşam alanlarını görsel olarak çekici bulan, çeşitli faaliyetlerde bulunan, dış mekanlarla olan bağlantılarından memnuniyet duyduklarını ifade eden bireyler; daha az can sıkıntısıyla karşılaşmış ve daha az endişe ve psikolojik sıkıntı belirtisi göstermiştir. Bir sonraki aşamada mobilya, aydınlatma, yüzey dokusu ve tavan yüksekliğinin ferahlık algısı üzerindeki etkileri araştırılmış ve çeşitli tasarım faktörlerine verilen duygusal ve estetik tepkiler incelenmiştir. Sonuçlar, iç mimari unsurların bireylerin bir yaşam alanı içindeki mekânsal algısı üzerinde nispeten küçük bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Tasarım eğitiminin, tüm mekânsal değerlendirmelerde iç mimari unsurlardan daha önemli bir etken olduğu görülmüştür. Mobilya, aydınlatma ve dokunun ferahlık ve estetik yargılar üzerinde istatistiksel olarak kayda değer etkileri olmasına rağmen, tasarım eğitimi bu etkilerin önemli bir moderatörü olmuştur. Bu araştırma, iç mimari ile insan algısı arasındaki karmaşık dinamiklerin anlaşılmasına önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır. Bulgular, tasarım tercihlerinin pratik işlevsellik ve kapalı alanlardaki duygusal deneyimler üzerindeki derin etkisinin altını çizmektedir. Çalışmanın sonuçları mimarlara, tasarımcılara ve karar vericilere hitap etmekte ve bu ortamlarda psikolojik refahın artırılması için faydalı bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the adverse psychological effects of Isolated, Confined, and Extreme (ICE) environments, aiming to explore the correlation between these effects and interior architectural elements. In addition, several methods are tested to evaluate interior architectural elements that may directly impact the perceived spaciousness of these environments. The initial phase of the thesis examined the effects of the COVID-19 pandemic on the perception of interior spaces. Individuals who found their living spaces visually appealing, engaged in various activities, expressed satisfaction with their connections to outdoor spaces, encountered less boredom, and displayed fewer signs of anxiety and psychological distress. The following phase explored the effects of furniture, lighting, surface texture, and ceiling height on spaciousness perception and surveyed emotional and aesthetic responses to various design factors. The results indicated that interior architectural elements have a relatively minor impact on individuals' spatial perception within a habitat. Design training is a more significant influencer in all spatial evaluations than interior architectural elements. Although furniture, lighting, and texture have statistically significant effects on spaciousness and aesthetic judgments, design training remains a substantial moderator of these effects. This research contributes substantially to comprehending the complex dynamics between interior architectural design and human perception. The findings underscore the profound influence of design choices on practical functionality and emotional experiences within confined spaces. The study's implications extend to architects, designers, and policymakers, providing valuable insights for enhancing psychological well-being in ICE environments.