Koronavirüs hastalığı geçiren kişilerde uygulanan modifiye egzersizlerin; kuvvet, denge ve solunum parametreleri üzerine etkileri
Effects of modified exercises performed with people who suffered from coronavirus on strength, balance, and respiration parameters
- Tez No: 843952
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL BABAYİĞİT İREZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı; COVID-19 geçiren bireylere, post-COVID olarak adlandırılan hastalık sonrasındaki 3–6 aylık dönemde, düzenli olarak uygulanan modifiye egzersizlerin kuvvet, denge ve solunum parametreleri üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, araştırmaya katılan bireylerin kuvvet, denge ve solunum parametreleri, egzersiz grupları ile kontrol grupları karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Çalışmada, COVID-19 geçirmeyen egzersiz ve kontrol gruplarına da yer verilerek, uygulanan egzersiz programının, onlar üzerine de etkileri incelenmiştir. Böylelikle, hastalığı geçiren ve geçirmeyen bireylerin test ölçümlerinin karşılaştırılmasına da olanak sunulmuştur. Araştırmaya; Muğla ilindeki 18–24 yaş arasında, bir kez ve hafif şiddette COVID-19 geçirmiş ve bu hastalığı hiç geçirmemiş, kadın ve erkek 48 birey katılmıştır. Araştırmada; deneysel modellerden, ön test-son test kontrol gruplu model kullanılmış ve 2 egzersiz ve 2 kontrol grubu olmak üzere 4 deney grubu yer almıştır. Egzersiz gruplarına; 8 haftalık, haftada 2 günlük ve günde 60 dakikalık süreyle, modifiye edilmiş bir egzersiz programı uygulanmıştır. Katılımcıların yaş, cinsiyet, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut kütle indeksi, kuvvet (sırt, bacak, el kavrama), denge ve solunum fonksiyonları (VC, 6 DYT, yürüme testinden önceki ve sonraki KAS) ön-test ve son-test ölçümleri alınmıştır. Bulgulara göre; egzersiz gruplarındaki COVID-19 geçiren ve geçirmeyen, kadın ve erkek katılımcıların, kuvvet, denge ve solunum parametrelerinde, gelişim görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of regularly applied modified exercises on strength, balance, and respiration parameters in individuals with COVID-19 in the 3–6-month period after the disease, called post-COVID. Therefore, strength, balance, and respiration parameters of individuals participating in the study were analyzed by comparing exercise groups with control groups. The study also included exercise and control groups that didn't suffer from COVID-19, and the exercise program's effects were analyzed. Thus, test measurements of individuals who had the disease and those who didn't were compared. 48 individuals aged 18–24, male and female, in Muğla province, who had COVID-19 once and had mild severity and who had never had the disease, participated in this research. In the research; among the experimental models, a pretest-posttest control group model was used and there were 4 experimental groups including 2 exercise and 2 control groups. A modified exercise program was applied on exercise groups for 8 weeks involving 2 days a week and 60 minutes a day. Pre-test and post-test measurements of participants' age, gender, height, body weight, body mass index, strength (back, leg, hand grip), balance, and respiration functions (VC, 6 MWT, HR before and after the walking test) were recorded. According to the findings, an improvement was observed in the strength, balance, and respiration parameters of male and female participants in the exercise groups who have and who didn't have COVID-19.