Majör depresif bozukluk tanılı hastalarda ruminasyon ve üstbiliş özelliklerinin incelenmesi
Investigation of rumination and metacognitive features in patients diagnosed with major depressive disorder
  1. Tez No: 843955
  2. Yazar: AYŞE MERVE AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL NAHİT ÖZMENLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Depresyon; toplumda sık görülen, gelişiminde birçok faktörün birlikte rol oynadığı, bireylerin günlük yaşamını olumsuz etkileyen ve işlevselliklerinde ciddi bozulmaya neden olan bir psikiyatrik hastalık tablosudur. Üstbiliş kavramı, kişinin kendi bilişsel süreçlerinin farkında olması, değerlendirme ve düzenleme yeteneğini ifade etmektedir. Depresif bozukluğun gelişimi ve süreğenliğinde üstbilişsel inançların ve ruminatif düşünmenin etkisinin olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada Majör Depresif Bozukluk tanısı alan hastaların üstbiliş ve ruminasyon özellikleri incelenerek bu özelliklerin hastalık şiddetiyle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Mevcut çalışma kesitsel taraşıma sahiptir. Çalışmanın örneklemini Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği'ne başvuran ve majör depresif bozukluk tanısı alan 18-65 yaş arasındaki 95 hasta ile gönüllü 95 sağlıklı kontrol oluşturmaktadır. Katılımcıların sosyodemografik verileri görüşme esnasında kaydedilmiş, sonrasında katılımcılara Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASÖ-21), Üst Biliş Ölçeği (ÜBÖ-30), Ruminasyonla İlgili Olumlu İnanışlar Ölçeği (RUMI-Olumlu) ve Ruminasyonla İlgili Olumsuz İnanışlar Ölçeği ( RUMI-Olumsuz) uygulanmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemler ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Depression, a psychiatric disorder commonly observed in society, is influenced by various factors during its development. It negatively impacts individuals' daily lives, causing significant impairment in functionality. The concept of metacognition refers to an individual's awareness of their own cognitive processes, expressing the ability to evaluate and regulate them. It is known that metacognitive beliefs and ruminative thinking play a role in the development and chronicity of depressive disorders. This study aims to examine the metacognitive and rumination features of patients diagnosed with Major Depressive Disorder and to evaluate their relationship with the severity of the illness. Materials and Methods: The current study has a cross-sectional design. The sample of the study consists of 95 voluntary patients aged between 18 and 65 diagnosed with Major Depressive Disorder who applied to the Psychiatry Clinic of Gulhane Training and Research Hospital, along with 95 voluntary healthy controls. The sociodemographic data of the participants were recorded during the interviews, and subsequently, the participants underwent assessments using the Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21), Metacognition Scale (MCQ-30), Positive Beliefs about Rumination Scale and Negative Beliefs about Rumination Scale. The collected data were analyzed using appropriate statistical methods.