Meme duktal karsinoma in situ tanılı hastalarda C-ERB B2(her-2/neu) ekspresyonunun prognostik değeri
The prognostic value of C-ERB B2(Her-2/neu) expression in patients with ductal carcinoma in situ of breast
- Tez No: 843954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHİDDİN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Meme kanseri kadınlarda en sık görülen ve en sık mortaliteye yol açan kanserdir. Duktal karsinoma in situ (DKİS) meme kanserinin öncül lezyonudur. Her-2 invaziv meme kanserinde önemli bir prognostik ve prediktif faktördür. DKİS'de Her-2 ekspresyonunun prognostik önemini belirlemek için çalışmalar devam etmektedir. Çalışmamızda DKİS'de Her-2 overekspresyonunun prognostik önemini, Her-2'nin klinik ve patolojik faktörler ile ilişkisini, ipsilateral nüks ve hastalıksız sağkalım ile ilişkili faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 1 Ocak 2005- 31 Aralık 2022 arasında saf DKİS tanısı almış, meme koruyucu tedavi almış 179 hasta değerlendirildi. Bu hastalar yaş, tümör boyutu, nükleer derece, cerrahi sınır, komedo nekroz varlığı, hormon reseptör durumu, Her-2 durumu ve Ki-67 indeksine göre değerlendirildi. Bulgular: 179 hastanın 53'ü Her-2 pozitif, 129 Her-2 negatifti. Her-2 pozitifliği daha büyük tümör boyutu, yüksek nükleer derece, komedo tip nekroz varlığı, östrojen ve progesteron reseptör negatifliği, Ki-67 indeksi yüksekliği ile ilişkili bulundu. 27 hastada ipsilateral nüks görüldü. Bunların 17'si Her-2 pozitif, 10'u Her-2 negatifti. Her-2 pozitif hastalarda Her-2 negatif olanlara göre daha fazla nüks görüldü. Daha büyük tümör boyutu, yüksek nükleer derece, komedo nekroz varlığı, 1 mm'den yakın cerrahi sınır, Her-2 pozitifliği, yüksek Ki-67 indeksi ipsilateral nüks ve daha kısa hastalıksız sağkalım ile ilişkili bulundu. Her-2 pozitif/Ki-67 indeksi yüksek hasta grubunun Her-2 negatif ve Ki-67 indeksi düşük hasta grubuna göre daha fazla nüks ve daha kısa sağkalım ile ilişkili olduğu görüldü. Tartışma ve Sonuç: Her-2 pozitifliği DKİS'de agresif tümör özellikleri ile ilişkili bulunsa da ipsilateral nüks ile ve hastalıksız sağkalım ile ilişkisi tartışmalıdır. Çalışmamızda saf DKİS tanılı hastalarda Her-2 pozitifliği daha agresif tümör özellikleri, daha fazla ipsilateral nüks riski ve daha kısa hastalıksız sağkalım ile ilişkili bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Breast cancer is the most common cancer in women and the most common cause of mortality. Ductal carcinoma in situ (DCIS) is a precursor lesion of breast cancer. Her-2 is an important prognostic and predictive factor in invasive breast cancer. Studies are ongoing to determine the prognostic significance of Her-2 expression in DCIS. In our study, we aimed to evaluate the prognostic importance of her-2 overexpression in DCIS, the relationship of Her-2 with clinical and pathological factors, and factors associated with ipsilateral recurrence and disease-free survival. Material And Method: In our study, 179 patients who were diagnosed with pure DCIS and received breast-conserving treatment at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital between January 2005 and December 2022 were evaluated. These patients were evaluated according to age, tumor size, nuclear grade, surgical margin, presence of comedo necrosis, hormone receptor status, Her-2 status, and Ki-67 index. Results: 53 of 179 patients were Her-2 positive and 129 Her-2 negative. Her-2 positivity was found to be associated with larger tumor size, high nuclear grade, presence of comedo-type necrosis, estrogen and progesterone receptor status negative, and high Ki-67 index. Ipsilateral recurrence was seen in 27 patients. Of these, 17 were Her-2 positive and 10 were Her-2 negative. Her-2 positive patients had more recurrences than Her-2 negative patients. Larger tumor size, high nuclear grade, presence of comedo necrosis, surgical margin less than 1 mm, Her-2 positivity, high Ki-67 index were found to be associated with ipsilateral recurrence and shorter disease-free survival. It was observed that the high Her-2 positive/Ki-67 index patient group was associated with more relapses and shorter survival than the Her-2 negative and low Ki-67 index patient group. Discussion and Conclusion: Although Her-2 positivity is associated with aggressive tumor features in DCIS, its relationship with ipsilateral recurrence and disease-free survival is controversial. In our study, Her-2 positivity was found to be associated with more aggressive tumor features, higher risk of ipsilateral recurrence, and shorter disease-free survival in patients with pure DCIS.