Digitalization in agriculture: Design and modelling of smart agriculture systems
Tarımda dijitalleşme: Akıllı tarım sistemlerinin tasarımı ve modellenmesi
- Tez No: 844028
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BÜYÜKÖZKAN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu tez, Akıllı Tarım (AT) dünyasının çok yönlü yapısını inceleyerek, tarım sektöründe devrim yaratma potansiyelini keşfetmeyi ve kritik sürdürülebilirlik endişelerini ele almaya odaklanmaktadır. Farklı bölümleri bir araya getirerek sistematik ve birbirine bağlı bir yaklaşım benimsemektedir. 2. Bölüm, AT ortamını şekillendiren anahtar teknolojileri belirleyerek, Sanayi 4.0 ile bağlantılarını araştırarak, dijitalleşme ve sürdürülebilirliği dengeleme ikilemini ortaya koymaktadır. 3. Bölüm, tezin önerdiği Fermatean Bulanık Küme (FBK) metodolojisinin teorik temelini oluşturur. FBK'nin İkili Dilsel Gösterim (2TL) yaklaşımı ile entegrasyonu ve literatür taraması, seçilen metodolojilerin keşfi ve bağlamlandırmasını içerir. 4. Bölüm, Türk tarımına odaklanarak kapsamlı bir GZFT (SWOT:Güçlü Yönler, Fırsatlar, Zayıf Yönler, Tehditler)/ PESTLE (Politik, Ekonomik, Sosyal, Teknolojik, Hukuki, Çevresel) analizi kullanmaktadır. Bu bütünleşik analiz, sektörün sürdürülebilir ve dijitalleşmiş AT sistemine dönüşümündeki iç ve dış faktörleri farklı yönlerden inceleyerek ortaya koymaktadır. Bunu sonucunda da stratejileri belirlemektedir. 5. Bölüm, tasarım aşamasını ele alarak iki aşamalı Kalite Fonksiyonu Göçerimi (KFG) uygulamasını kullanmaktadır. Bu süreç, sürdürülebilirlik ve dijitalleşmeyi önceliklendiren bir AT sistemi tasarımı için bir yol haritası sunmaktadır. 6. Bölüm, teknolojik temellerin önemine vurgu yaparak, Bulut Bilişim, Nesnelerin İnterneti ve sensör teknolojisi gibi temel bileşenler için kritik teknoloji sağlayıcılarının seçimine odaklanmaktadır. Tez, AT alanındaki araştırma sürecini 2TLFBK kullanarak derinleştirmeyi amaçlamaktadır. Her bölüm, bir öncekine dayanarak, AT sistemi tasarımının inceliklerine daha fazla derinleşirken somut çözümler ve uygulanabilir stratejiler sunmaktadır. Bu birbirine bağlı yaklaşım, araştırmacılar ve uygulayıcılar için değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on examining the multifaceted structure of Smart Agriculture (SA), aiming to discover its potential to revolutionize the agricultural sector and address critical sustainability concerns. Adopting a systematic and interconnected approach by integrating different sections, the thesis unfolds as follows: In Chapter 2, key technologies for SA are identified, and connections with Industry 4.0 are explored. This chapter highlights the dilemma of balancing digitization and sustainability. Chapter 3 establishes the theoretical foundation for the proposed Fermatean Fuzzy Sets (FFSs) methodology. It integrates FFS with the 2-tuple linguistic representation (2TL) and conducts a literature review, contributing to the exploration and contextualization of selected methodologies. Chapter 4, focusing on Turkish agriculture, employs a comprehensive SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats) / PESTLE (Political, Economic, Social, Technological, Legislative, Environmental) analysis. This integrated analysis examines internal and external factors influencing the sector's tranformation into a sustainable SA system, leading to strategy identification. Chapter 5 addresses the design phase by implementing a two-stage Quality Function Deployment (QFD) analysis. This process serves as a roadmap for designing an SA system prioritizing sustainability and digitization. Chapter 6 focuses on critical technology providers for key components such as Cloud Computing, Internet of Things, and sensor technology. The thesis aims to deepen the research process in the field of SA using the 2TLFFS approach. Each chapter builds upon the previous one, delving deeper into the intricacies of SA system design while offering concrete solutions and applicable strategies. This interconnected approach provides valuable insights for researchers and practitioners.