Çeşitli sepiolit yüzeylerince HCOOH, HCl, DFA moleküllerinin aktifleşmiş adsorpsiyonu
Activated adsorption of HCl, HCOOH ve DFA molecules by various sepiolite surfaces
  1. Tez No: 84406
  2. Yazar: MURAT GÖKDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYTULLAH AFŞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ill HC1, HCOOH, DFA MOLEKÜLLERİNİN ÇEŞİTLİ SEPİOLİT YÜZEYLERİNCE AKTİFLEŞTİRİLMİŞ ADSORPSİYONU ÖZET Saf, aktifleştirilmiş ve katyon değiştirilmiş sepiolit numuneleri ile formik asit, hidrojen klorür ve difenil amin moleküllerinin reaksiyonu FTIR spektroskopisi kullanılarak incelendi. Değişik şartlar altında saf, aktifleştirilmiş, katyon değiştirilmiş yüzeyler ile etkileştirilen formik asit oda sıcaklığı ile 400 K arasında orta derecede kararlı yüzey hidroksi-format türleri oluşturmaktadır. Sadece uzun süreli etkileşmeler sonrasında bu türlerin oluşumu için moleküler ara-ürün modeli kabul edilebilir. Daha önceki çalışmalara benzer biçimde dimerik format şeklide ileri sürülmüştür. Yüksek sıcaklıklarda yüzey formatının ayrıştığı belirlenerek muhtemel ürünler tanımlandı. 298 K'de katyon değiştirilmiş sepiolit üzerinde formik asit format tabakası oluşturarak ayrışmalı olarak adsorbe edilir ve asit ile aktifleştirilmiş sepiolitte moleküler formik asitin hidrojen bağı vasıtası ile sonraki türleri oluşturma ihtimali de yüksektir. Metal ve metal oksit ile sepiolit üzerindeki etkileşim mekanizmaları arasında belirli karşılaştırmalar yapılmıştır. Adsorbe olan DFA türleri zeolitik su ile hidrojen bağı oluşturmaktadırlar. Saf sepiolitte hidrojen bağlan aynı zamanda bağlı su ve DFA arasında da oluşmaktadır. DFA sepiolit içerisindeki çok az miktardaki su ile belirli bir ölçüde yer değiştirebilir. Termal işlem esnasında amin türleri protonlanırlar. 200 °C'de suyun büyük bir kısmı yapıdan aynin ve amin Mg ile doğrudan koordine olur. Sepiolitin HCl(g) ile interkalasyonu sonucu yüzeyde öncelikle PbO(HCİ2) oluşmakta ve 1.5 saatlik reaksiyonun ardından oluşan hidroksiklorür türleri desorpsiyona uğrayarak yapıdan uzaklaşmaktadır. Infrared verileri sepiolit ve kaolin için elde edilen interkalasyon kompleksleri arasında yapı farklılıkları olmadığım ortaya koymuştur. Ayrıca saf sepiolit ve (1/1), (2/1), (3/1), (4/1) asit/sepiolit oranlarında aktifleştirme işlemine tabi tutulan sepiolit numuneleri susuz ortamda n-bütil amin ile titre edilerek 1 g sepiolit yüzeyinde bulunan aktif merkezlerin sayısı ve asitlik sabitleriIV Hammett indikatörleri kullanılarak tespit edildi. Saf sepiolit için Ho'ın +4.8
Özet (Çeviri)
ACTIVATED ADSORPTION OF HC1, HCOOH AND DFA MOLECULES BY VARIOUS SEPIOLITE SURFACES ABSTRACT The application of FTIR spectroscopy to the study of reactions at pure and activated sepiolit surfaces, and also to the characterization of some cation-exchanged samples, is described, with particular reference to the interactions of formic acid, hydrogen chloride and diphenyl amine molecules with these surfaces: The interaction of formic acid with pure/activated/cation exchanged sepiolite surfaces over a range of conditions is ¦ demonstrated to yield novel results in the generation of metastable surface hydroxy-formate species. Formic acid is dissociatively adsorbed on cation-exchanged sepiolite at 298 K, generating a layer of formate ions, and there is a strong possibility that the latter species are associated, via hydrogen bonding, with molecular formic acid at acid activated sepiolite. A molecular precursor model for the formation of this species is proposed in order to explain the fact that it is observed as a result of the room temperature exposure of the surface only at prolonged exposures. Certain comparisons are drawn between the interaction mechanisms on the sepiolite and metals and metal-oxides. The adsorbed DFA species form hydrogen bonds with the zeolitic water. In pure sepiolite hydrogen bonds are also formed between diphenylamine and the bound water. Diphenylamine replaced the bound water in sepiolite to a very a small extent only. During the thermal treatment the amine species become protonated. At ~ 200 °C most of the water has escaped and direct coordination of Mg by the amine is obtained. The intercalation of sepiolite surface by HCl(g) results in the formation of PbO(HCİ2)2 and the HC1 species formed are desorbed at the end of 1.5 hours of reaction. Infrared data indicate that there are no structural differences between intercalation complexes obtained from sepiolite and kaolinite. The H0 values change in the ranges +4.8