Geç erişkin yaş grubundaki bireylerde algılanan stres düzeyine uyku kalitesi ve fiziksel aktivitenin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of sleep quality and physical activity on the perceived stress level in individuals in the late adult age group
- Tez No: 844076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA YILDIRIM BAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ); stres kavramını 21. yüzyılın salgılını olarak nitelendirmiş, stresin hem fiziksel hem de zihinsel sağlık üzerine yıkıcı etkileri olabileceğini ifade etmiştir. Stres nedeniyle bireylerin normal yaşam fonksiyonları olumsuz etkilemekte, hayat kaliteleri düşmektedir. Bu çalışmada geç erişkinlerin; algıladıkları stres düzeyine, uyku kalitelerinin ve fiziksel aktivite seviyelerinin etkisini ve aralarındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlandı. Kesitsel, tanımlayıcı özellikte olan bu çalışmaya, 45-64 yaş arasındaki 487 birey dahil edildi. Veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından hazırlanan 'Sosyodemografik Bilgi Formu' ayrıca, 'Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği', 'Algılanan Stres Ölçeği' ve 'Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi' kullanıldı. Veriler, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 26.0 programında istatistiksel analizlerle değerlendirildi. İki düzeyli değişkenler için Mann Whitney-U testi, normal dağılıma uymayan verilerin üç düzeyli karşılaştırmaları için Kruskal Wallis-H Testi kullanıldı. Veriler normal dağılmadığı için Spearman korelasyon analizi kullanılarak aralarındaki ilişki değerlendirildi. Lineer regresyon analizi kullanılarak ilişki yönü incelendi.
Özet (Çeviri)
World Health Organization (WHO) described the concept of stress as the epidemic of the 21st century and stated that stress can have devastating effects on both physical and mental health. Due to stress, individuals' normal life functions are negatively affected and their quality of life decreases. In this study, late adults aimed to reveal the effect of sleep quality and physical activity levels on their perceived stress levels and the relationship between them. This cross-sectional, descriptive study was conducted with 487 individuals who ranged from 45-64 in terms of age. 'The Sociodemographic Information Form' that prepared by the researcher, as well as the 'International Physical Activity Scale', 'Perceived Stress Scale' and 'Pittsburgh Sleep Quality Index' were utilized as a data collection tool. Data from this study was evaluated with via SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 26.0 software. Mann Whitney-U test was used for two-level variables, and Kruskal Wallis-H Test was used for three-level comparisons of data that did not comply with normal distribution in statistical analysis. Since the data were not normally distributed, the relationship between them was evaluated using Spearman correlation analysis. The direction of the relationship was examined using linear regression analysis.