Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma hastanesi deri ve zührevi hastalıklar polikliniği'ne başvuran ve morfea tanısı alan hastaların histopatolojik, klinik, laboratuvar ve tedavi parametrelerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of histopathological, clinical, laboratory and treatment parameters of patients who diagnosed with morphea and admitted to the dermatology and venereology polyclinic of the University of health sciences Haydarpaşa Numune training and Research Hospital
  1. Tez No: 844083
  2. Yazar: EMİRHAN KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Lokalize skleroderma olarak da bilinen morfea, nadir bir inflamatuar bağ dokusu hastalığıdır. Bu çalışmada kliniğimizde morfea tanısı alan hastaların demografik özellikleri, laboratuvar bulguları, klinik seyirleri ve tedavi protokollerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ekim 2011- Ağustos 2023 yılları arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar polikliniğine başvuraran ve morfea tanısı alan 203 hasta dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, morfea klinik alt tipi, immunolojik ve laboratuvar parametreleri, histopatolojik bulguları, aldıkları tedaviler retrospektif olarak kaydedildi. Elde edilen tüm veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Hastaların %81.2'si kadın ve %18,7'si erkek ve yaş ortalamaları 43.4'idi. Tanıya kadar geçen hastalık süresi ortalaması 26,8±41,9 ay'idi. En sık görülen alt tip plak morfea (%79,3), en sık yerleşim yerleri gövde (%47,3) ve alt ekstremiteler (%22,7)' idi. Hastaların %32,5'inde ANA (Antinükleer antikor) ve %27,3'ünde Borrelia antikor pozitifliği tespit edildi. Hastaların %27,2'sinde eritrosit sedimentasyon hızı (ESR), %17,5'inde CRP yüksekliği ve %4,5'inde eozinofili saptandı. Hastaların %99.5'inde histopatolojide kollajende kabalaşma, %48.2'sinde perivasküler, %33,4'ünde interstisyal ve %22.7'sinde periadneksiyel lenfosit infiltrasyonu tespit edilmiştir. Sonuç: Morfea, hareket kısıtlılığı ve kalıcı kozmetik deformiteye neden olabilen inflamatuar bir hastalıktır. Çalışmamız, hastalara morfea tanısı konulması için geçen sürenin uzun olmasının tedaviyi geciktirdiğini ve hastalığa bağlı deformiteyi artırdığını göstermektedir. Hekimlerin bu hastalık hakkında bilgi düzeyi ve farkındalığının artması, tanının erken konulması ve hastanın tedavisinin erken başlanması, deformitelerin önlenebilmesi açısından son derece önemlidir. Çalışmamız, otoantikorlar ve Borrelianın antikor pozitifliğinin hastalık patogenezinde rolünün olduğununa işaret etmekle birlikte, hastalığın daha iyi anlaşılabilmesi için ileri araştırmalara ihtiyaç duyulduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Morphea, also known as localized scleroderma, is a rare inflammatory connective tissue disorder. This study aimed to evaluatethe demographic characteristics, laboratory findings, clinical course and different treatment protocols of patients diagnosed with morphea. MaterialsandMethods: 203 patients who applied to Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Skin and Venereology Clinic between October 2011 andAugust 2023 and were diagnosed with morphea were included in the study. The patients' age, gender, morphea clinical subtype, immunological and laboratory parameters, histopathological findings, and treatments they received were recorded retrospectively. All data obtained were evaluated statistically. Results: 81.2% of the patients were female, and 18.7% were male, with an averageage of 43.4. The mean duration of the disease until diagnosis was 26.8±41.9 months. The most common subtype was plaque morphea (79.3%). The most common locations of thediseasewerethetrunk (47.3%) andlowerextremities (22.7%). ANA was detected in 32.5% of thepatients, and Borrelia antibody positivity was found in 27.3%. Erythrocytesedimentation rate (ESR) was elevated in 27.2% of thepatients, CRP was elevated in 17.5%, and eosinophilia was observed in 4.5%. Histopathologically, 99.5% of thepatientsexhibitedthickening of collagen. Perivascular, interstitial, and periadnexal lymphocytic infiltration were detected in 48.2%, 33.4%, and 22.7% of thepatients, respectively. Conclusion: Morphea is an inflammatory disease that can lead to limited mobility and permanent cosmetic deformity. Our study indicates that the prolonged duration until diagnosis delays treatment and increases disease-related deformities. Informing physicians about this disease and directing patients to timely treatment are crucial forearly diagnosis and prevention of deformities. While our study contributes to understanding the role of autoantibodies and Borrelia in the pathogenesis of thedisease, furtherresearch is needed for a better understanding of morphea. KeyWords: Localized scleroderma, morphea, autoantibody, borrelia burgdorferi