Serbest diş eti grefti uygulaması sonrası probiyotik kullanımının yara iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of probiotic use on wound healing after free gingival graft application
- Tez No: 844108
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR UÇAK TÜRER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı; laktobasillus içeren probiyotiklerin serbest diş eti grefti operasyonu sonrasında açık yara yüzeyine uygulanmasının yara iyileşmesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışma 18-55 yaş arası sistemik olarak sağlıklı, mandibula anteriorda lokalize diş eti çekilmesi olan 24 hasta üzerinde randomize, çift kör ve plasebo kontrollü olarak yapılmıştır. Bireyler probiyotik veya plasebo (serum fizyolojik) grupları şeklinde randomize edilmiştir. Serbest diş eti grefti uygulanması sonrasında tüm bireyler 10 gün boyunca günde 2 sefer olmak üzere topikal probiyotik (test grubu) veya topikal serum fizyolojiği (kontrol grubu) greftin yerleştirildiği alıcı sahaya günde 2 defa 1'er damla olacak şekilde uygulamışlardır. 1 damla probiyotik 20 milyon aktif liyofilize L. reuteri kültürü içerir. İşlem sonrasında epitelizasyon H2O2 ile renk eşleşmesi ve ağrı VAS (Visuel Analog Skala ) ile 7-14-21-28. günler ve 6.ayda olmak üzere değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre; VAS ağrı, epitelizasyon ve keratinize diş eti miktarındaki artış açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). VAS renk 6.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of probiotics solution containing lactobacillus reuteri on the healing of recepient wound surface after free gingival graft operation. The study was conducted on 24 systemically healthy patients aged 18-55 years with localized gingival recession in the anterior mandible in a randomized, double-blind, and placebo-controlled design. Individuals were randomized into probiotic or placebo (saline) groups. After the free gingival graft operation, all individuals applied topical probiotic (test group) or topical saline serum (control group) 2 times a day for 10 days, as 1 drop twice a day, to the recipient site where the graft was placed. 1 drop of probiotic contained 20 million active lyophilized L.reuteri cultures. Epithelialization after the procedure was evaluated with H2O2 while color-match and pain was evaluated with VAS (Visual Analog Scale) on 7th-14th-21st-28th days and at 6 months. The results of the study showed that there was no significant differences between the groups in terms of VAS pain, epithelialization and keratinized gingival amount (p>0.05).