Lyapunov method for stabilization for classes of fractional order nonlinear equations
Kesirli mertebeden lineer olmayan denklemlerin stabilizesi için lyapunov metodu
  1. Tez No: 844130
  2. Yazar: MOHAMMED GHAZI ASSI AL-AMERI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK POLAT, PROF. DR. SAMEER QASİM HASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matbaacılık, Typography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez dört bölüme ayrılmıştır. İlk bölüm tezin motivasyonunu sağlamaktadır. Lineer olmayan kesirli türevler, Riemann-Liouville türevi ve Caputo türevi hakkında bazı temel bilgiler ilk bölümde verilmiştir. İkinci bölüm, tüm yeni bulgular ve bunların örneklerdeki uygulamaları için ilginç bir arka plan oluşturmak için önemli tanımlar ve sonuçları sağlar. Üçüncü bölümde, kısmi Riemann-Liouville türevleri ve Caputo türevleri ile küresel olarak kararlı doğrusal olmayan sistem, geri besleme değişmezliği problemi gibi birçok geri besleme kontrolü türüyle birlikte tanıtılmış ve birçok örnekle desteklenmiştir. Dördüncü bölümde, bazı Lyapunov fonksiyonları için doğrudan yöntem kullanılarak kararlılık, kesirli-diferansiyel-integral Riemann-Liouville tipi sisteme uygulandı. Örneklerle desteklenen sonuçlar Lyapunov fonksiyonunun kararlılığını elde edilmesindeki rolünün , bileşke kesirsel Riemann-Liouville diferansiyel-integral sisteminin üstel olarak kararlı durumunun detaylarını vermektedir
Özet (Çeviri)
This thesis is divided into four chapters. The first chapter discusses the motivation for the thesis. It provides some basic information about nonlinear fractional derivatives, Riemann-Liouville derivative, and Caputo derivative. The second chapter provides important definitions and results to create an interesting background for all the new findings and their applications in numerical examples. In chapter three, the globally stable nonlinear system with partial Riemann-Liouville derivatives and Caputo derivatives is also introduced with many types of feedback controls, such as the feedback invariance problem and supported by many examples. In chapter four, the stability by using the direct method for some Lyapunov functions was applied to the system of fractional-differential- integral Riemann- Liouville type. The results supported by many examples explain details of the role of the Lyapunov-function for achieved stability, exponentially stable of composite fractional Riemann-Liouville differential-integral system.