Hizmet içi verilen eğitimlerin kasada oluşabilecek müşteri suistimalleri ve kayıpları önlemede farkındalığa etkisi
The effect of training and development towards awareness in preventing customer abuses and losses that may occur at the till
- Tez No: 844182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, kayıp önleme ve perakende kaybının önlenmesinde personel eğitimlerinin rolünü ortaya koymak olarak belirlenmiştir. Bu anlamda öncelikle çalışanların kayıp önleme konusundaki bilgisini ölçen bir anket yapılmıştır. Sonrasında hizmet içi eğitim düzenlenerek ankete katılmış olan çalışanlara kayıp önleme konusunda hizmet içi eğitim verilmiştir. Bu eğitimin bitiminden bir hafta sonra çalışanlarla yeniden anket yapılarak ilk anket ve son anket sonuçları karşılaştırılmış ve verilmiş olan eğitimin etkinliği ortaya konmuştur. Bu anlamda hizmet içi eğitimlerin çalışanlar üzerindeki ve kayıp önleme üzerindeki etkisi de belirlenmiştir. Araştırma kapsamında inceleme altına alınacak olan firma Migros olarak belirlenmiştir. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden tarama deseni yöntemi tercih edilerek var olanı olduğu gibi gözleyip tanımlamak amaçlanmıştır. Tüm çalışanlara anket linki gönderilmiş olsa da bu ankete dönüş 1081 kişi ile sınırlı kalmıştır. 45 bin kişilik anket evreni yüzde 99 güvenilirlik oranı ve yüzde 5 hata payı ile toplam 656 örneklem sayısını vermektedir. Bu sayı minimum ulaşılması gereken sayıdır. Bu anlamda bu araştırma kapsamında 1081 sayısına ulaşılarak örneklem hedefi gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları göstermiştir ki katılımcıların büyük çoğunluğu ilk testten 80 ve üzeri puan son-test uygulamasından ise 90 ve üzeri puan almışlardır. Katılımcıların ön test ve son test puanlarının karşılaştırılması yapıldığında, son testten 100 puan alanların sayısında ciddi oranda artış gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, erkeklerin, 22-25 yaş arası katılımcıların, evli katılımcıların, işyerinde sadece 1-2 yıldır görev yapan çalışanların, Macro ve CC formatında çalışanların, büro elemanlarının ve MJET master elemanlarının diğer çalışanlara kıyasla son testte ön testten daha yüksek puan aldıkları ve daha başarılı oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the role of personnel training in loss prevention and retail loss prevention. In this sense, first of all, a survey was conducted to measure the knowledge of employees on loss prevention. Afterwards, in-service training was organized and in-service training on loss prevention was provided to the employees who participated in the survey. One week after the end of this training, a new questionnaire was conducted with the employees, and the results of the first questionnaire and the last questionnaire were compared and the effectiveness of the training was revealed. In this sense, the effect of in-service training on employees and loss prevention has also been determined. The company that will be examined within the scope of the research has been determined as Migros. Quantitative research method was used in this study. The screening design method, one of the quantitative research methods, was preferred and it was aimed to observe and define the existing one as it is. Although a link to the survey was sent to all employees, the return to this survey was limited to 1081 people. The survey population of 45 thousand people gives a total of 656 samples with a 99% confidence rate and 5 percent margin of error. This number is the minimum number to be reached. In this sense, the sample target was achieved by reaching the number of 1081 within the scope of this research. The results of the research showed that the majority of the participants scored 80 and above in the first test and 90 and above in the post-test application. When the pre-test and post-test scores of the participants were compared, a significant increase was observed in the number of those who scored 100 in the post-test. According to the results obtained, men, participants between the ages of 22-25, married participants, employees who have been working in the workplace for only 1-2 years, employees in Macro and CC format, office staff and MJET masters scored higher in the post-test compared to other employees and they were found to be more successful.