Ulusal meclis seçimleri ve kadın katılımı: Nijerya'da 2019 seçimleri üzerine bir inceleme
The evaluation of women's participation in the 2019 election in Nigeria
- Tez No: 844207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜŞFİKA NAZAN ARSLANEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Nijerya siyaseti, ülkenin liderinin geçmişteki ve şimdiki eylemleri nedeniyle pek çok anormallik ve çalkantıyla doluydu. Bu çalışma ile, Nijerya'daki 2019 seçimlerine odaklanarak kadınların siyasete katılımının ne kadar etkili olduğunu analiz etmeyi amaçladık. Çalışmanın temel bulgusu, yönetime yönelik eşitsiz yaklaşımın, kadınların yetersiz temsil edilmesine yol açtığını ve onları 2019 Seçimlerinde de ortaya çıkan politika oluşturma koridorlarında azınlık konumuna yerleştirdiğini yeniden ortaya koyması olmuştur. Aynı zamanda ekonomik eşitsizlik, sosyo-kültürel önyargılar, yetersiz veya zayıf eğitim ve özellikle de kadınların seçimlere katılması ve seçimlere katılması ile ilgili büyük engeller olması, seçim kampanyalarının yüksek maliyeti gibi bazı temel nedenler kadınların siyasete düşük katılımına sebep olmaktadır. Cinsiyet eşitliğini ana akımlaştırmaya yardımcı olacak bazı politikalar uygulamaya konmasına rağmen Nijerya siyasetine katılan kadınların sayısı çok düşüktür. Bu durum Nijeryalı kadınların cinsiyet eşitliği ve siyasette erkeklerle eşitliğininin dengelenmesi konusunda hala biraz uzakta olduğunu göstermektedir. Kadınların şimdi veya yakın gelecekte Nijerya siyasetine katılımını ve kazanımlarını arttırmak ve demokrasinin gereklerinin yerine getirilmesi için girişimlerde bulunulması bir zorunluluktur. Tez çalışmamızda Nijerya'da 2019 yılı Ulusal Meclis Seçimlerinin kadınların katılımı açısından bir analizi yapılmaya çalışılmıştır. Nijerya'da kadınların siyasal katılımına tarihi süreçten bakılmış, katılımı etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. Kadınların siyasette neden varolamadıkları üzerine sebepler belirtilmiştir. 2019 yılı seçim sonuçlarının değerlendirilmesi sonrasında Nijerya£da kadınların siyasette daha fazla yeralması için çözüm önerilerine yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler; Kadın, Seçim, Politika, Katılım, Nijerya
Özet (Çeviri)
Nigerian politics has been full of many anomalies and turmoil due to past and present events of the country's leader. With this study, we aimed to analyze how effective women's participation in politics was by focusing on the 2019 elections in Nigeria. The key finding of the study was that it reiterated that the unequal approach to governance has led to the under-representation of women and their under-representation in policy-making corridors, which also emerged in the 2019 Elections. At the same time, some basic reasons such as economic inequality, socio-cultural prejudices, insufficient or poor education and especially the great obstacles for women not to participate in elections and the high cost of election campaigns cause low participation of women in politics. Although some policies have been introduced to help mainstream gender equality, the number of women participating in Nigerian politics is very low. This shows that Nigerian women are still some way away from balancing gender equality and equality with men in politics. It is imperative that initiatives be taken to increase women's participation and gains in Nigerian politics now or in the near future and to fulfill the requirements of democracy. In our thesis study, we tried to analyze the 2019 National Assembly Elections in Nigeria in terms of women's participation. Women's political participation in Nigeria was examined from a historical perspective and the factors affecting participation were emphasized. Reasons have been given as to why women cannot exist in politics. After evaluating the 2019 election results, solution suggestions are included for women to take more part in politics in Nigeria. Keywords; Women, Election, Politics, Participation, Nijeria