Yüzdeler konusunun öğretiminde probleme dayalı öğrenme yaklaşımının öğrenci başarısına ve tutumuna etkisi
The effect of problem-based learning approach on student success and attitude in teaching the subject of percentages
- Tez No: 844208
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı; 7. sınıflarda yüzdeler konusunun öğretiminde probleme dayalı öğrenme yaklaşımının kullanılmasının akademik başarıya ve derse yönelik tutuma etkisini incelemektir. Çalışmada yöntem olarak ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma kapsamında 2022-2023 eğitim öğretim yılında Gazi Osman Paşa Ortaokulundan 64 öğrenci ile çalışılmıştır. Öğrencilerin birinci döneme ait matematik not ortalamalarına bakılmış, birbirine yakın olan 7-A ve 7-D sınıflarındaki öğrencilerin denkliğini belirlemek için araştırmacı tarafından hazırlanan Matematik Başarı Testi (MBT) ön test olarak uygulanmıştır. Ön test puanları arasında anlamlı fark bulunmayan yani denk olduğu düşünülen bu iki gruptan deney grubuyla 4 hafta boyunca probleme dayalı öğrenme yöntemiyle hazırlanan senaryolarla öğretim etkinlikleri yapılırken kontrol grubuyla ders kitabına bağlı müfredata uygun şekilde öğretime devam edilmiştir. Ayrıca yine deney ve kontrol grubunun tutum yönünden denkliğini belirlemek amacıyla Önal(2013) tarafından hazırlanan Matematik Tutum Ölçeği (MTÖ) ön test olarak uygulanmış, iki grubun tutum yönünden anlamlı bir farkının olmadığı görülmüştür. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Matematik Başarı Testi, ders planları, senaryolar, çalışma yaprakları kullanılmış ve elde edilen veriler nicel yöntemlerle analiz edilmiştir. Uygulamalara başlamadan önce deney ve kontrol grubuna MBT ve MTÖ uygulanmıştır. Uygulama sonunda tekrar MBT ve MTÖ uygulanmıştır. Öncelikle SPSS programı ile uygulanan testlere Shapiro Wilk normallik analizi yapılmıştır. Normal dağılım gösteren veriler bağımlı gruplar t testi ve bağımsız gruplar t testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre elde edilen bulgular şu şekildedir. Probleme dayalı öğrenme yöntemi yüzdeler konusunun öğretiminde akademik başarıyı artırmada etkili bir yöntemdir ancak öğrencilerin matematiğe karşı tutumlarında anlamlı bir değişikliğe neden olmamıştır. Yani probleme dayalı öğrenme akademik başarıya mevcut öğretim yöntemine göre daha fazla katkı sağlamaktadır ancak tutum için geçerli sayılabilecek seviyede bir katkısı olmamıştır. Tutumun değişmesi uzun zaman aldığından 4 haftalık uygulama süresinin tutumu değiştirmek için yetersiz kaldığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of using problem-based learning approach in teaching the subject of percentages in 7th grade on academic achievement and attitudes towards the course. The quasi-experimental design with pre-test post-test control group was used as a method in the study. Within the scope of the research, 64 students from Gazi Osman Paşa Secondary School were studied in the 2022-2023 academic year. Mathematics grade point averages of the students for the first semester were checked, and the Mathematics Achievement Test (MAT) prepared by the researcher was applied as a pre-test to determine the equivalence of the students in the 7-A and 7-D classes, which are close to each other. While teaching activities were carried out with the scenarios prepared with the problem-based learning method for 4 weeks with the experimental group from these two groups, which did not have a significant difference between the pre-test scores, that is, they were thought to be equivalent, the control group continued with the in accordance with the curriculum depending on the textbook. In addition, in order to determine the equivalence of the experimental and control groups in terms of attitudes, the Mathematics Attitude Scale (MAS) prepared by Önal (2013) was applied as a pre-test, and it was seen that there was no significant difference between the two groups in terms of attitude. Mathematics Achievement Test, lesson plans, scenarios, worksheets prepared by the researcher were used as data collection tool and the obtained data were analyzed with quantitative methods. Before starting the applications, MAT and MAS were applied to the experimental and control groups. At the end of the application, MAT and MAS were applied again. First of all, Shapiro Wilk normality analysis was performed on the tests applied with the SPSS program. Normally distributed data were analyzed using dependent groups t-test and independent groups t-test. The findings obtained according to the results of the research are as follows. Problem-based learning method is an effective method to increase academic achievement in teaching percentages, but it did not cause a significant change in students' attitudes towards mathematics.In other words, PBL contributes more to academic achievement than the current teaching method, but it has not contributed to the attitude at a level that can be considered valid. Since it takes a long time to change the attitude, it is thought that the 4-week period is insufficient to change the attitude.