Kurumsal sürdürülebilirlik anahtar göstergelerinin finansal performansa etkisi
Impact of corporate sustainability key indicators on financial performance
  1. Tez No: 844211
  2. Yazar: BİLGEHAN ÇAKMAK SEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİHRİBAN COŞKUN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Sürdürülebilir bir işletmeden söz edebilmek için finansal bilgilere ek olarak finansal olmayan bilgilere de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı; Borsa İstanbul (BİST) Sürdürülebilirlik Endeksi'nde (XUSRD) yer alan işletmeler ile küresel boyutta en sürdürülebilir işletmelerin sıralandığı Global 100 Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan işletmelerin sürdürülebilirlik göstergelerinin finansal performansa etkisini ortaya koyarak karşılaştırma yapmaktır. Araştırma kapsamına BIST Sürdürülebilirlik Endeksinde finans sektörü dışında, 2016-2021 yılları arasında faaliyet gösteren 30 ulusal işletme ile Global 100 Sürdürülebilirlik Endeksi'nde finans sektörü dışında, 2016-2021 yılları arasında faaliyet gösteren 14 işletmeye ait veriler üzerinden analizler gerçekleştirilmiştir. Analizlerde panel veri regresyon yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre BİST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan ulusal işletmelerin sürdürülebilirlik faaliyetleri ile finansal performansları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı, ancak Global 100 Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan işletmelerin genel olarak sürdürülebilirlik faaliyetleri ile finansal performansları arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Global 100 Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan işletmelerin sürdürülebilirlik göstergelerinin en çok aktif karlılığı (ROA) ve özkaynak karlılığını (ROE) pozitif yönde etkilediği, Tobin Q (Q) oranını ise negatif yönde etkilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to talk about a sustainable business, non-financial information is needed in addition to financial information. The purpose of this study is to compare the impact of sustainability indicators on financial performance of the enterprises in the Borsa Istanbul (BIST) Sustainability Index (XUSRD) and the enterprises in the Global 100 Sustainability Index, where the most sustainable enterprises are ranked globally. Within the scope of the research, analyses were carried out on the data of 30 national enterprises operating in the BIST Sustainability Index between 2016-2021, excluding the finance sector, and 14 enterprises operating in the Global 100 Sustainability Index between 2016-2021, excluding the finance sector. Panel data regression method was used in the analyses. According to the results of the analyses, it is concluded that there is no significant relationship between sustainability activities and financial performance of national enterprises in the BIST Sustainability Index, but there is a significant relationship between sustainability activities and financial performance of enterprises in the Global 100 Sustainability Index. It is observed that the sustainability indicators of the enterprises in the Global 100 Sustainability Index mostly affect the return on assets (ROA) and return on equity (ROE) positively, while the Tobin's Q ratio is negatively affected.