The effects of work stress and work family balance on work satisfaction: A research on Nigerian universities
İş stresinin ve iş aile dengesinin iş memnuniyeti üzerindeki etkileri: Nijerya üniversiteleri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 844212
  2. Yazar: RİDWAN OLALEKAN ABODUNRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA POLATCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma Nijerya üniversiteleri bağlamında iş stresi ve iş aile dengesinin iş tatmini üzerindeki etkisini incelemektedir. Önceki çalışmaların çoğunda bu değişkenlere ilişkin net ve eş zamanlı değerlendirmeler sınırlıdır. Çalışma, iş stresi ve iş aile dengesinin iş tatmini üzerindeki etkilerini ayırt etmeyi amaçlayan 18 farklı üniversiteyi kapsayan kapsamlı bir anketi içermektedir. Yapılandırılmış anket yöntemiyle üniversite çalışanlarına toplam 1200 anket dağıtılmıştır. 901 anket geri dönmüş ve yüzde 75,08 gibi önemli bir yanıt oranı elde edilmiştir. Çalışmada ilgilenilen değişkenler arasındaki ilişkileri ve bağımlılıkları incelemek için Bağımsız Örneklem T-Testi, ANOVA, LSD testleri, korelasyon analizi ve regresyon analizi dahil olmak üzere çeşitli istatistiksel teknikler kullanılmıştır. Bağımsız Örneklem T-Testi'nin sonuçları, cinsiyet grupları arasında iş tatmininde önemli farklılıklar olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ek olarak, ANOVA ve LSD testleri, demografik faktörler arasında iş memnuniyetindeki farklılıklara ilişkin değerli bilgiler sunmuştur. Ayrıca korelasyon analizi, iş stresi ile iş tatmini arasında negatif bir ilişki olduğunu, iş aile dengesi ile iş tatmini arasında ise pozitif bir korelasyon olduğunu ortaya çıkarmıştır. Regresyon analizi sonuçları, iş stresinin iş tatminini olumsuz etkilediğini, iş aile dengesinin ise iş tatminini olumlu etkilediğini kanıtlamaktadır. Bu çalışma, çalışanların iş memnuniyetine katkıda bulunan faktörlerle ilgilenen işverenler, insan kaynakları uygulayıcıları, hükümet, okuyucular ve politika yapıcılar için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the effects of work stress and work family balance on work satisfaction in the context of Nigerian universities. Most of the previous studies have limited evaluations on these variables clearly and simultaneously. The study involved a comprehensive survey of 18 different universities, aiming to discern the effects of work stress and work family balance on work satisfaction. Through a structured questionnaire method, a total of 1200 questionnaires were distributed among university employees. 901 questionnaires were returned, yielding a response rate of 75.08 %. The study employed statistical techniques, including Independent Samples T-Test, ANOVA, LSD tests, correlation analysis, and regression analysis, to scrutinize the relationships and dependencies between the variables of interest. Statistical package of social sciences (SPSS25) was utilized for data analysis. The results of the Independent Samples T-Test unveiled significant variations in work satisfaction between the gender groups. Additionally, the ANOVA and LSD tests offered valuable insights into the differences in work satisfaction across demographic factors. Furthermore, correlation analysis unveiled a negative relationship between work stress and work satisfaction, while a positive correlation emerged between work family balance and work satisfaction. The results of the regression analysis prove that work stress affects work satisfaction negatively and work family balance affects work satisfaction positively. This study delivers valuable insight for employers, human resource practitioners, government, readers and policy makers who are concerned with the factors that contribute to work satisfaction of employees.