Dijitalleşmenin örgüt kültürüne etkisi: Bir alan araştırması
The impact of digitalization on organizational culture: A field study
- Tez No: 844314
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NADİ LEBLEBİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Teknolojideki gelişmenin bir sonucu olarak kamu yönetiminde bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygın olarak kullanıldığı e-Devlet temelinde bir dönüşüm yaşanmaya başlamıştır. E-Devlet yaklaşımı kamu hizmetlerinin dijital alanlarda daha hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlarken, aynı zamanda idareler, vatandaşlar ve diğer hizmet alıcılarının karşılıklı iletişim kurmasını kolaylaştırmaktadır. Türkiye'de kurumsal faaliyetlerde ve kamu hizmeti sunumunda dijital alana özgü yeni nesil teknolojilerin kullanılmaya başlaması, idarelerde yerleşik örgüt kültürünü de değişime zorlamaktadır. Bu çalışmada kamu yönetiminde yaşanan dijital dönüşümün örgüt kültürüne yansıması, dijital teknolojilerin kullanılması ve bunun sonuçlarının kamu çalışanlarının yapısal olarak örgüt kültürü ve örgüt kültürünün taşıyıcı ve sembolik öğelerine yönelik algı ve tutumlarına etkisi boyutuyla araştırılmıştır. Bu kapsamda araştırma örnekleminin seçildiği Bakanlık düzeyindeki kamu idaresinin merkez ve taşra teşkilatında görevli toplam 1.090 kamu çalışanından anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Anket çalışması için Denison örgüt kültürü modeli ölçeği ve örgüt kültürünün temel taşıyıcı ve sembolik öğelerine ilişkin genel bir ölçek kullanılmıştır. Analizler sonucunda, kamu çalışanlarının dijital ortamda günlük aktif olarak geçirdiği sürelerin yapısal olarak örgüt kültürünün katılım ve misyon boyutları ile örgüt kültürünün taşıyıcı ve sembolik öğeleri üzerindeki çalışan algısını pozitif yönde etkilediği, yüz-yüze iletişimin azalmasının somut kültür öğelerinin algılanması üzerindeki etkisinin negatif yönlü olduğu, teknolojik dönüşümü benimseme düzeyi ve görevin teknolojiye bağımlılığının her iki ölçek için anlamlı bir etkisinin bulunmadığı görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular Tez çalışmasının temel hipotezini desteklemektedir. Bu çalışma kültürel normların ve sembolik kültür öğelerinin dijital çalışma alanlarına da aktarılabildiği, örgüt içi iletişimde dijital iletişim ve yüz-yüze iletişimden oluşan hibrit bir iletişim modelinin geliştiğini ortaya koymaktadır. Anahtar Sözcükler Kamu Yönetimi, e-Devlet, Dijital Dönüşüm, Örgüt Kültürü, Çalışan Algısı
Özet (Çeviri)
As a result of the development in technology, in public administration, a transformation has begun to take place on the basis of e-Government, where information and communication technologies are widely used. While the e-Government approach ensures that public services are carried out more quickly in digital areas, it also facilitates mutual communication between administrations, citizens and other service recipients. The use of new generation technologies specific to the digital field in corporate activities and public service delivery in Turkey forces the established organizational culture in administrations to change. In this study, the reflection of digital transformation in public administration on organizational culture has been researched in point of the use of digital technologies and its consequences effect on the perception and attitudes of public employees to structurally organizational culture and its the carrier and symbolic elements. In this context, data were collected from a total of 1,090 public employees working in the central and provincial organizations of the Ministry level public institution from which the research sample was selected, by survey method. To the survey study, Denison organizational culture model scale and a general scale related to the basic carrier and symbolic elements of organizational culture were used. As a result of the analyzes it was determined that the time spent by public employees in the digital environment positively affects the perception of the employees on the participation and mission dimensions of structurally the organizational culture and the carrier and symbolic elements of the organizational culture and the decrease in face-to-face communication has a negative effect on the perception of tangible cultural elements. On the other hand, it was determined that the level of adoption of technological transformation and the dependence of the task on technology not have a significant effect for both scales. The findings obtained from the research support the main hypothesis of the thesis study. This study reveals that cultural norms and symbolic cultural elements were be able to transferred to digital workspaces and also in intra-organizational communication a hybrid communication model consisting of digital communication and face-to-face communication developed. Keywords Public Administration, e-Government, Digital Transformation, Organizational Culture, Employee Perception