İş sağlığı ve güvenliği hukuku bakımından 'Kadın işçi'
'Female worker' in terms of occupational health and safety law
  1. Tez No: 844330
  2. Yazar: MERVE NUR GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE BAYCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Kadınlar çalışmaya hayatının her alanında git gide daha çok yer almaktadır. Kadınların iş hayatındaki bu artan rolü, iş sağlığı ve güvenliği ile aile sağlığının korunması için özel önlemleri zorunlu kılmaktadır. Çalışmamızda ulusal ve uluslararası düzenlemeler ışığında özellikle kadın işçileri etkileyen risklere yönelik işveren tarafından alınması gereken önlemler incelenmiştir. Çalışma hayatında ücret, terfi, taciz vb. birçok konuda daha çok kadınlar ayrımcılığa maruz kalmaktadır. Benzer şekilde gebe veya emziren kadınların cinsiyetlerine özgü bu olguları, farklı uygulama ve eylemlerle karşılaşmalarına neden olmaktadır. Kadınların iş sağlığı ve güvenliği, işyerinde ve işle bağlantılı karşılaşabileceği her türlü risk gözetilerek sağlanmalıdır. Bu kapsamda cinsiyet farklılığının doğuracağı riskler de ayrıca (kas-iskelet sistemi problemleri, fiziksel farklılıklar, üreme sağlığına ilişkin riskler vb.) incelenmelidir. Kadın işçilerin iş sağlığı ve güvenliği, risk değerlendirmesiyle birlikte, verilecek eğitimi, sağlık gözetimlerini ve kadınların tüm bu süreçlere aktif katılımını da kapsadığı sürece etkili bir koruma sağlanacaktır. İşverenlerin iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerinin ihlali de birtakım yaptırımlara tabi olacaktır. Dolayısıyla işverenin iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerini mevzuata uygun bir şekilde yerine getirilmesi önem arz etmektedir. Zira işverenlerin bu yükümlülüklere aykırı eylemleri sonucunda karşılaşabilecekleri hukuki, idari ve cezai sorumluluklar ciddi sonuçlar doğurabilir.
Özet (Çeviri)
Women are increasingly taking part in work in every aspect of their lives. This increasing role of women in working life necessitates special measures to protect occupational health and safety and family health. In our study, the precautions that should be taken by the employer, especially against the risks affecting female workers, were examined in the light of national and international regulations. Wage, promotion, harassment, etc. in working life. Women are more exposed to discrimination in many issues. Similarly, these gender-specific phenomena of pregnant or breastfeeding women cause them to encounter different practices and actions. Occupational health and safety of women should be ensured by taking into account all risks they may encounter in the workplace and related to work. In this context, the risks posed by gender differences (musculoskeletal system problems, physical differences, risks related to reproductive health, etc.) should also be examined. Effective protection will be provided as long as the occupational health and safety of female workers includes risk assessment, training to be provided, health surveillance and the active participation of women in all these processes. Violation of employers' occupational health and safety obligations will also be subject to certain sanctions. Therefore, it is important that the employer fulfills its occupational health and safety obligations in accordance with the legislation. Because the legal, administrative and criminal responsibilities that employers may face as a result of their actions contrary to these obligations may have serious consequences.