Çocukların gelişimi ile ilgili ebeveynlerin stres düzeyleri ve bilinçli farkındalıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between stress levels and conscious awareness of parents regarding the development of children
  1. Tez No: 844337
  2. Yazar: BÜŞRA DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma; çocukların gelişimi ile ilgili ebeveynlerin stres düzeyleri ve bilinçli farkındalıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Bağımlı değişken 0-12 yaş arasındaki çocuğa sahip ebeveynlerin kabul ve kararlılık durumları ile ebeveynlik stresi yaşama düzeyleridir. Bağımsız değişkenleri ise anne ve babaların yaşı, eğitim düzeyi, çocuk sayıları, çalışma durumları, aylık gelir düzeyi, anne ve babada kronik hastalık olup olmadığı, özel gereksinimli bir bireye bakım verme durumları gibi değişkenlerin ebeveyn stresi ve bilinçli farkındalıklarına göre farklılaşıp farklılaşmadığıdır. Verilerin elde edilmesi amacıyla;“Demografik Bilgi Formu”,“Ebeveyn Stresine İlişkin Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ve“Bilinçli Farkındalık Ölçeği”uygulanmıştır. Hazırlanan nitel verilerin çözümlenmesinde yarı yapılandırılmış görüşmelerin temaları ve alt temaları tümdengelimsel analiz uygulanarak değerlendirilmiştir. Nitel çalışmada elde edilen veriler; frekans ve yüzdelik oranlarıyla sunulmuştur. Nicel çalışmada ölçeğin toplam puanı ortalama, standart sapma, minimum-maximum değerler halinde tablolaştırılmıştır. Testte güvenirlik analizlerinde Monte Carlo yöntemi kullanılarak Fisher Exact testi sonuçları dikkate alınmıştır. Bilinçli Farkındalık Ölçeği 138 ebeveyne, nitel görüşmeler ise 20 ebeveyne uygulanmıştır. Çalışma grubundaki ebeveynlerin ölçek toplam puanı ile anne ve baba yaşı, anne ve babanın öğrenim durumu, kardeş sayısı ve ailede birlikte yaşanan bireyler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Ancak ölçek toplam puanı ile annenin kronik bir hastalığı bulunması ve evde özel gereksinimi bulunan bir bireye bakım verme değişkeni arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır. Çalışma grubundaki babaların tamamı çocuğunun mutluluk kaynağı olduğunu yaşama iyimser/olumlu bakış açısı sağladığını belirtmişlerdir. Ancak annelerin ebeveyn olmayla ilişkili kaygılarının yoğun olduğu ve annelerin çoğunun çocuğuyla ilişkili kaygılı, karamsar, panik davranışlar gösterdikleri belirlenmiştir. Tek ebeveynli ailelerde ebeveynlik stresi fazladır. Elde edilen sonuçlar ebeveyn stres düzeylerinin bilinçli farkındalık düzeyini anlamlı düzeyde ve negatif olarak yordadığını ortaya koymuştur. Çalışmanın sonunda ebeveyn stresinin azaltılmasına ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research; It was conducted to examine the relationship between parents' stress levels and conscious awareness regarding children's development. The research is in the relational scanning model. The dependent variable is the acceptance and stability of parents with children aged 0-12 and their levels of parenting stress. The independent variables are whether variables such as parents' age, education level, number of children, working status, monthly income level, whether the mother and father have chronic diseases, and whether they care for an individual with special needs differ according to parental stress and conscious awareness. In order to obtain data;“Demographic Information Form”,“Semi-Structured Interview Form on Parental Stress”and“Conscious Awareness Scale”were applied. In analyzing the prepared qualitative data, the themes and sub-themes of the semi-structured interviews were evaluated by applying deductive analysis. Data obtained in the qualitative study; are presented with frequencies and percentages. In the quantitative study, the total score of the scale was tabulated as mean, standard deviation, minimum-maximum values. In the reliability analysis of the test, Monte Carlo method was used and Fisher Exact test results were taken into account. The Conscious Awareness Scale was applied to 138 parents, and qualitative interviews were applied to 20 parents. There is no statistically significant difference between the total scale score of the parents in the study group and the age of the mother and father, the education level of the mother and father, the number of siblings and the individuals living together in the family. However, a statistically significant difference was found between the total scale score and the variable of the mother having a chronic disease and caring for an individual with special needs at home. All of the fathers in the study group stated that their children were a source of happiness and provided an optimistic/positive perspective on life. However, it has been determined that mothers have intense anxiety related to being a parent and most of the mothers show anxious, pessimistic and panicky behaviors regarding their children. Parenting stress is high in single-parent families. The results revealed that parental stress levels significantly and negatively predicted the level of mindfulness. At the end of the study, suggestions for reducing parental stress are presented.