Kronik bel ağrısı olan bireylerde kinezyoteyp uyglaması ve foam roller egzersizlerinin etkilerinin karşılaltırılması
Comparison of the effects of kinesiotape application and foam roller exercises on individuals with chronic back pain
- Tez No: 876100
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik bel ağrısı olan hastalarda kinezyoteyp uygulaması ve foam roller uygulamasını karşılaştırarak ağrı, esneklik, uyku kalitesi ve yorgunluk üzerine olan etkilerini incelemektir. Çalışmaya kronik bel ağrısı olan 60 hasta dahil edildi.Katılımcılar rastgele olarak iki gruba ayrıldı. İlk gruba kinezyoteyp bantlama tedavisi, ikinci gruba foam roller tedavisi uygulandı. Tedavide kinezyoteyp grubunda olan hastalara haftada 2 kez olacak şekilde lumbal bölgeye kinezyoteyp bant uygulaması yapıldı, foam roller grubunda olan hastalara da haftada 2 gün ve her seansta 5 dk olacak şekilde foam roller uygulaması yapıldı. Çalışmada, Vizüel Analog Skalası, Oswestry Skalası, Algometre ile Basınç Ağrı Eşiği Ölçümü, Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği, Schober Esneklik Testi, Tampa Kinezyofobi Ölçeği ve El Parmak Zemin Mesafesi Testi kullanıldı. Ölçümler, her bir katılımcı için tedaviye başlamadan önce ve tedavi bittikten sonra yapıldı. Elde ettiğimiz sonuçlara göre; Foam roller grubunda tedavi öncesi ve tedavi sonrası Pittsburgh uyku kalitesi (p=0.146) ve tampa kinezyofobi ölçeğinde (p=0.063) istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare kinesiotape application and foam roller application and examine their effects on pain, flexibility, sleep quality and fatigue in patients with chronic low back pain. 60 patients with chronic low back pain were included in the study. Participants were randomly divided into two groups. Kinesiotape taping treatment was applied to the first group, and foam roller treatment was applied to the second group. In the treatment, patients in the kinesiotape group were applied kinesiotape tape to the lumbar region twice a week, and patients in the foam roller group were applied foam rollers 2 days a week and for 5 minutes in each session. In the study, Visual Analogue Scale, Oswestry Scale, Pressure Pain Threshold Measurement with Algometer, Pittsburgh Sleep Quality Scale, Schober Flexibility Test, Tampa Kinesiophobia Scale and Finger-Front Distance Test were used. Measurements were made for each participant before starting treatment and after treatment ended. According to our results; No statistically significant difference was found in the foam roller group before and after treatment in Pittsburgh sleep quality (p = 0.146) and Tampa kinesiophobia scale (p = 0.063).