Fetal dönemde tek umbilikal arter tanısı ile izlenen hastalarda konjenital malformasyon sıklığı
Frequency of congenital malformations in patients followed with a single umbilical artery diagnosis in the fetal period
- Tez No: 844416
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADIR BABAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve amaç: Tek umbilikal arter (TUA), ortalama %0,2 - 2 oranında görünen ve en sık rastlanan umbilikal kord gelişimsel anomalisidir. TUA gelişim mekanizmasını açıklayan en yaygın hipotezler, umbilikal arterlerden birinin agenezisi, normal olan umbilikal arterlerden birinin trombotik atrofisi veya orijinal olarak tek allantoik arterden gelişmesidir. TUA, konjenital kalp anomalileri, santral sinir sistemi (SSS), gastrointestinal sistem (GİS), genitoüriner sistem (GÜS) ve trizomi 18 başta olmak üzere kromozom anomalileri ile birliktelik göstermektedir. TUA'lı fetüslerde konjenital kalp anomalileri riskinin 7-8 kata kadar arttığı bildirilmiştir. Yapılan bu çalışmada amaç ; TUA ile izlenen hastalarda konjenital malformasyon sıklığını ortaya koymak ve TUA'lı bebeklerde malformasyon eşlik eden ile eşlik etmeyen fetüsleri karşılaştırarak malformasyonlar için risk faktörlerini belirlemektir. Yöntem: Eylül 2010 – Aralık 2022 tarihleri arasında, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı'na TUA saptanarak yönlendirilen ve fetal ekokardiyografi ile değerlendirilerek takibe alınan 200 TUA'lı hasta retrospektif kohort yöntemiyle incelendi. TUA ile izlenen fetüslerde TUA dışında hiçbir anomalisi olmayan izole TUA'lılar, sadece bir sistemi etkileyen tek anomalisi olan TUA'lılar ve birden fazla anomalisi olan TUA'lılar olarak sınıflandırıldı. Çalışmada elde edilen oranları toplumda görülme sıklıkları ile karşılaştırmak amacıyla tek örneklem oranlar T testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Single umbilical artery (SUA) is the most common faced anomaly of the umbilical cord with an average incidence of 0.2%-2%. The most common hypotheses explaining the mechanism of SUA development are agenesis of one of the umbilical arteries, thrombotic atrophy of one of the normal umbilical arteries, or the original development from a single allantoic artery. SUA is associated with congenital heart anomalies, central nervous system (CNS), gastrointestinal system (GIS), genitourinary system (GUS) and chromosomal anomalies, especially trisomy 18. It has been reported that the risk of congenital heart anomalies increases up to 7-8 times in fetuses with SUA. The aim of this study was to determine the frequency of congenital malformations in patients with SUA and to determine the risk factors for malformations by comparing fetuses with and without malformations in infants with SUA. Methods: Between September 2010 and December 2022, 200 patients with SUA who were referred to the Division of Pediatric Cardiology, Kocaeli University, Faculty of Medicine with the diagnosis of SUA and who were evaluated by fetal echocardiography and followed up were analyzed by retrospective cohort method. Fetuses with SUA were classified as isolated SUA with no anomalies other than SUA, SUA with a single anomaly affecting only one system and SUA with multiple anomalies. One sample proportions T-test was used to compare the rates obtained in the study with their prevalence in the population.