PPAR gama agonisti kullanan hastalarda tedaviye SGLT2 inhibitörü eklenmesi hipervolemiyi engeller mi?
Does adding SGLT2 inhibitor to treatment preventhypervolemia in patients using PPAR gamma agonists?
  1. Tez No: 844457
  2. Yazar: YAĞMUR BÜŞRA ÜNLÜSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN GÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı PPAR gama agonistleri ile SGLT2 inhibitörlerinin birlikte kullanımının volüm dengesi üzerine etkilerini araştırmaktır. Gereç Yöntem: Bu prospektif tedavi alan hastaların dahil edildiği gözlemsel, tek merkezli çalışmada, insülin ve diüretik tedavisi almayan, Tip-2 Diyabetes Mellitus (Tip 2 DM) tanılı 60 hasta 6 aylık süre ile takibe alındı. Çalışma başlangıcında bazal hidrasyon durumunu değerlendirmek için biyoimpedans vücut analizi (BİA) yapıldı. Ölçüm sonrası hastalardan, pioglitazon başlananlara 3 ay kullanım sonrası hidrasyon durumunu ölçmek için BİA yapıldı. 3. ay sonunda hastalardan tedavisine SGLT2 inhibitörü (dapaglifozin veya empaglifozin) eklenenler, 3 ay daha kombinasyon tedavi altında takip edildi, 6. ayda hidrasyon durumunu ölçmek için tekrar BİA yapıldı. Rutin laboratuvar değerleri, tansiyon değerleri, vücut kitle indeksi(VCİ) ile başlangıç, 3. ay ve 6. ay BİA ölçümleri kaydedildi. Bulgular: Araştırma popülasyonu yaş ortalaması 52.5 ± 10.1 yıl olan 60 Tip 2 DM hastasından oluştu.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to investigate the effects of combined use of PPAR gamma agonists and SGLT2 inhibitors on volume balance Material and Methods: In this observational, single-center study, which included patients receiving prospective treatment, 60 patients diagnosed with Type-2 Diabetes Mellitus (Type 2 DM) who did not receive insulin and diuretic treatment were followed up for 6 months. Bioimpedance body analysis (BIA) was performed to evaluate basal hydration status at the beginning of the study. After the measurement, BIA was performed to measure the hydration status of the patients who were started on pioglitazone after 3 months of use. At the end of the 3rd month, patients who added an SGLT2 inhibitor (dapaglifozin or empaglifozin) to their treatment were followed under combination treatment for another 3 months, and BIA was performed again to measure hydration status at the 6th month. Routine laboratory values, blood pressure values, body mass index (VCI) and baseline, 3rd and 6th month BIA measurements were recorded. Results: The study population consisted of 60 Type 2 DM patients with a mean age of 52.5 ± 10.1 years.