Farklı iklim bölgeleri için sıfır enerjili binaların uygulanabilirliği ve ekonomik analizi
Applicability and economic analysis of zero energy buildings for different climate regions
- Tez No: 844473
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM TERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Fosil yakıtlar, günümüzde enerji ihtiyacının karşılanmasında büyük bir rol oynamaktadır. Fosil yakıtların ömrü ise artan enerji ihtiyacı ile orantılı olarak kısalmaktadır. Fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmak, büyük bir önem arz etmektedir. Bundan ötürü alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeler enerji alanında yapılan çalışmalar neticesinde artmıştır. Binalarda tüketilen enerjinin azaltılması Dünya'da tüketilen fosil yakıtların %35-40'ının binalarda kullanıldığı düşünüldüğünde enerji tasarrufu ve enerji verimliliği açısından önem arz etmektedir. Tüm bu sebeplerden ötürü, binalarda yenilenebilir enerji kullanımını artırmak, bu kaynaklara yönelmek ve sıfır enerjili bina uygulamaları üzerine çalışmak zorunlu hale gelmektedir. Bu tez kapsamında Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımında farklı bölgeleri araştırılarak sıfır enerjili bina uygulamalarının bu bölgelerde ilk yatırım maliyetini amorti ettiği zaman aralıkları ve ekonomik analizleri ile yaygınlaştırılabileceğinin gerçekliği araştırılmıştır. Tez çalışmasında İzmir, Ankara ve İstanbul illerinde inşası tasarlanan aynı yapısal özelliklere sahip bina, enerji simülasyon programı DesignBuilder programında çizilerek enerji simülasyonları EnergyPlus programında yapılmıştır. İhtiyaç olan enerjiyi karşılamak üzere yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak sıfır enerjili binaların uygulanabilirliği araştırılmış ve ekonomik analizi yapılmıştır. Farklı iklim bölgelerinde sıfır enerjili bina ya da yaklaşık sıfır enerjili binaların uygulanabileceğinin mümkün olduğu sonucuna varılmış ve ilk yatırım maliyetleri, bakım giderleri gibi giderlerin de amorti edileceği zaman aralığı ekonomik analiz yöntemi ile farklı iklim tipleri için belirlenmiştir. Tez çalışmasında elde edilen sonuçlara göre farklı çözüm paketleri ile İzmir, Ankara ve İstanbul illerinin tümünde net sıfır enerjili bina sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan ekonomik analizlerde İzmir, Ankara ve İstanbul illerinin tümünde geri ödeme süresinin yatırımın ekonomik ömrü içerisinde kısa ve orta vadede kendini amorti ettiği ve uygulanabilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fossil fuels play a major role in meeting today's energy needs. The lifespan of fossil fuels is constantly shortening with increasing energy sonsumption. Reducing dependence on fossil fuels is of great importance. For this reason, the trend towards alternative and renewable energy sources has increased as a result of studies carried out in the field of energy. In a year where 35-40% of the fossils consumed in the world are grown, the energy used in production is very important. In this direction, strengthening studies in education and directing these resources make it necessary to work on energy building applications. Due to the energy use of the uses within the scope of this thesis, the economy of using energy building applications, which benefit from standard usage areas in Turkey, can be disseminated with time intervals and comprehensive analyzes like a morti from these general usage plans. In the thesis study, the building with the same structural features, which was designed to be constructed in the provinces of Izmir, Ankara and Istanbul, was drawn in the energy simulation program DesignBuilder program and the energy simulations were made in the EnergyPlus Program. Planning the energy needed and economic analysis. There are different options for climate options, such as re-conditioning of different climate types, close-zone general appearance, and amortization of expenses such as going out and using the economic method. According to the results obtained in the thesis study, zero energy building results were achieved in all provinces of Izmir, Ankara and Istanbul with different solution packages. In the economic analysis, it was concluded that the payback period pays for itself in the short and medium term within the economic life of the investment and is feasible in all provinces of Izmir, Ankara and Istanbul.