Paramediklerde kardiyoversiyon uygulamaya karar verme yeterliliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of cardioversion decision making competence in paramedics
  1. Tez No: 844477
  2. Yazar: CENGİZ DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri ve Afet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çalışmada, Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri bünyesinde çalışan paramediklerde kardiyoversiyon uygulama kararı verme yeterliliğinin ve karar vermede belirleyici olan faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Çalışma, Kasım 2022 ile Mayıs 2023 tarihleri arasında, Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde aktif olarak çalışan 598 paramedik ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak, sosyo-demografik veri formu, kardiyoversiyon uygulamayla ilgili olgu senaryoları, kardiyoversiyon uygulama konusunda eğitim alma durumları, kardiyoversiyon uygulama deneyimleri ve kardiyoversiyon uygulamaya etki eden faktörlerin yer aldığı form kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Ki-Kare testi, t testi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the competence of paramedics working in prehospital emergency health services to make cardioversion treatment decisions and the determinant factors in decision making. Materials and Methods: The study was conducted with 598 paramedics actively employed in Prehospital Emergency Health Services between November 2022 and May 2023. A socio-demographic data form, case scenarios related to cardioversion, training on cardioversion, cardioversion experience and factors affecting cardioversion were utilized as data collection tools. The Chi-Square test, the t-test, the Mann-Whitney U and the Kruskal-Wallis tests were conducted to evaluate the data.