2006 sonrası dönemde Türkiye'de gelişen savunma sanayiinin ulusal güvenliğe yansımaları
Reflections of the defence industry developed in Turkey after 2006 on national security
- Tez No: 844484
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SARAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez, Türkiye'nin savunma sanayii alanında yaşadığı dönüşüm ve gelişmeler ile bunların devletin ulusal güvenliğine etki ve yansımalarını incelemektedir. Savunma sanayii ve devlet güvenliği bağlantısını irdelerken bu kavramların ne olduğunu tam manasıyla kavramak gerektiğinden bu iki olgunun detaylıca incelenmesi gerekmektedir. Ayrıca Türkiye'de savunma sanayiinin tarihiyle güncel durumu hakkında da bilgi sahibi olunması gereklidir. Bu bilgiler ışığında ve Türkiye'nin siyasi tarihi de göz önünde bulundurulduğunda, savunma sanayii alanında yaşanan gelişmelerle siyasi arenada Türkiye'nin politikalarında yaşanan paradigma değişimi arasında bir paralellik kurmak mümkün olacaktır. Türk savunma sanayii ve Türkiye'nin ulusal güvenliği arasındaki bağlantı irdelenirken yapısal gerçekçi kuram temel alınmakla birlikte, eleştirel kuramların güvenlik anlayışının da dahil edildiği bir teorik çerçeve, bütünsel bir bakış açısının kullanılmasını sağlayacaktır. Bu da elde olan bilgilerin analiz edilip yorumlanmasında en doğru sonuçlara ulaşmayı sağlayacaktır. İki kavram arasındaki etkileşimin anlamlandırılması için savunma sanayii ve güvenlik kavramlarının açıklanıp aralarındaki bağlantının irdelenmesinden sonra Türkiye'nin savunma sanayii; tarihsel gelişimi, mevcut durumu, organizasyonu ve sorunları kapsamında incelenecektir. Bu etkileşimin bilinmesi sonucunda sektörde yaşanan olumlu gelişmelerin devletin ulusal güvenliğini arttırdığı iddiası savunulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transformation and developments in Turkey's defense industry and the impacts and reflections of these developments on the state's national security. To totally understand the connection between defense industry and national security, it is vital to exhaustively examine the essence of these concepts, thus these two phenomena need to be examined in detail. Additionally, it is necessary to have information about the history and present state of the defense industry in Turkey. In light of these information and considering the political history of Turkey, it will be possible to establish a parallelism between the developments in defense industry and the paradigm shift in Turkey's programs in political arena. While examining the connection between the Turkish defense industry and Turkey's state security, a theoretical framework that have structural realist theory as a basis and along with this, security understandings of critical theories will facilitate the use of a holistic perspective. This will provide the most accurate outcomes in analyzing and interpreting the information that obtained. After explaining the concepts of defense industry and security, and examining the connection between them, in order to make sense of the interaction between the two, Turkey's defense industry will be examined within the scope of its historical development, current situation, organization, and structural problems. As a result of knowing this interaction, the claim that the positive developments in the sector increases the national security of the state will be defended.