Eskişehir Hekimdağ (Bozdağ) florası
The flora of Eskişehir Hekimdağ (Bozdağ)
  1. Tez No: 84450
  2. Yazar: MURAT ARDIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Eskişehir Hekimdağ (Bozdağ) Florası araştırılmıştır. Çalışma bölgemiz Eskişehir merkez ilçenin kuzeyinde, 750-1437 m. yükseltilerinde yer alır. Çalışma alanı B3 karesinin sınırlan içinde bulunmaktadır. Araştırma süresince alandan 59 familyaya ait 217 cins ve bu cinslere ait 368 tür ve türaltı takson tespit edilmiş olup bunlardan 36'sı B3 karesi için yenidir. Bu bölgede toplam 41 endemik takson tespitedilmiş olup oranı %11.14'dir. Bununla beraber bölgede yayılış gösteren taksonlann floristik bölgelere dağılımında ilk sırayı % 14.40 ile Akdeniz, elementleri almakta, bunu % 1 1.95 ile Iran-Turan, %8.42 ile Avrupa-Sibirya elementleri ile % 1.35 ile Öksin elementleri izlemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the flora of Eskişehir Hekimdağ (Bozdağ) were investigated. Our study area is located north of Eskişehir city centre and 750-1437 m. altitudes. The study area is lying in B3 square. During the study 217 genera belonging to 59 families and 368 species and subspecies were determined. Among those taxa 36 of them are new records for B3 square. Furthermore, 41 endemic taxa which are recorded in the region. The ratio of endemism is %.11.14. Distrubution of the taxa according to their floristic origin reveals that the Mediterranean elements are the must abundant with 14.40%. Ratio of Irano-Turani elements is 1 1.95 % and this is followed Europe-Siberian and Euxine elements with 8.42 % and 1.35 % respectively.