Iso taxicab geometride bazı geometrik figürler
Some geometric figures in iso taxicab geometry
  1. Tez No: 84451
  2. Yazar: NURSEL ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KOCAYUSUFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Matematiksel figürler deyince akla ilk gelen doğru, çember, üçgen gibi konuların incelendiği geometri Öklid geometrisidir. Öklidyen olmayan geometri olarak ise akla ilk gelecek geometri Hiperbolik geometridir. Ancak, hiperbolik geometri oldukça karmaşık ve zor bir yapıya sahiptir. 1975 yılında E.F. Krause Taxicab geometri adını verdiği Öklidyen olmayan bir geometri tanımladı [3]. İncelendiğinde taxicab geometrinin günlük hayatta oldukça sık kullanıldığını görmemiz mümkündür. 1989'da K.O. Sowell tarafından Taxicab geometriye benzer olarak Iso-taxicab geometri tanımlanmıştır [5]. Bu çalışmada, Iso-taxicab geometriyi inceleyerek, Öklid geometride iyi bildiğimiz bazı geometrik figürleri, Iso-taxicab geometride vereceğiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY All the figures; line, circle, triangle... are defined on the Euclidean geometry. The first non-Euclidean geometry, one can think, is the Hyperbolic geometry. It is known that the hyperbolic geometry is difficult to understand. In 1975, E.F. Krause defined another non-Euclidean geometry, named by Taxicab geometry. It has a wide range of application in the real world and it is easy to understand [3]. In 1989, K.O. Sowell has defined a similar geometry to Taxicab geometry, named by Iso-taxicab geometry [5]. In this thesis, we will discuss the iso-taixcab geometry and then we will give some geometric figures in iso-taxicab geometry.