Sağlık profesyonellerinde çelişik duygulu cinsiyetçilik ile iş doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the ambivalent sexism and job satisfaction in healthcare professionals
- Tez No: 844500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik kuramı Glick ve Fiske (1996) tarafından tanımlanan cinsiyetçiliği korumacı ve düşmanca olarak iki alt boyutta inceleyen bir kuramdır. İş doyumu ise Locke (1976) tarafından ''Bir kişinin işinden duyduğu memnuniyet.'' olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı sağlık profesyonellerinin cinsiyetçilik algısına ve iş doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda tanımlayıcı yönde yapılan çalışmada araştırmanın evrenini Mayıs –Ağustos 2023 yılında SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dahili ve cerrahi klinikte çalışan hekim ve hemşireler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem büyüklüğü hesaplaması evreni bilinen örneklem formülü ile hesaplanmıştır. Bununla beraber çalışmaya gönüllü olarak katılan hekim sayısı 145, hemşire sayısı ise 145 olmak üzere toplamda 290 kişidir. Çalışmada ''Sosyo-demografik Bilgi Formu'', ''Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği'' ve ''Minnesota İş Doyum Ölçeği'' ile veriler toplanmıştır. Çalışmada ulaşılan datalar, SPSS 23 paket programı tarafından analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda ''Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği (ÇDCÖ)'' ve ''Minnesota İş Doyum Ölçeği (MİDÖ)'' arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ambivalent Sexism theory is a theory that examines sexism defined by Glick and Fiske (1996) in two sub-dimensions: protective and hostile. Job satisfaction is defined by Locke (1976) as“a person's satisfaction with his job.”The aim of this study is to examine the relationship between health professionals' perception of sexism and job satisfaction. In line with this purpose, in a descriptive study, the population of the research was May – August 2023. It was formed by physicians and nurses working in the internal and surgical clinics at SBU Gülhane Training and Research Hospital . The sample size calculation of the research was calculated using the sample formula with a known population. However, the physician who participated in the study voluntarily There are 290 people in total, including 145 nurses and 145 nurses. In the study, data were collected using the“ Socio -demographic Information Form”,“Ambivalent Sexism Scale”and“Minnesota Job Satisfaction Scale”. The data obtained in the study was analyzed by SPSS 23 package program. As a result of the study, a statistically significant relationship was found between the“Ambivalent Sexism Scale (AMDS)”and the“Minnesota Job Satisfaction Scale (MISS)”.