Fuzzy Korovkin teorisi ve toplanabilme metotları
Fuzzy Korovkin theory and summability methods
  1. Tez No: 844506
  2. Yazar: SELMA EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez be¸s bölümden olu¸smaktadır. ˙Ilk bölüm giri¸s kısmına ayrılmı¸stır. ˙Ikinci bölümde, temel tanım ve kavramlar hatırlatılmı¸stır. Anastassiou tarafından verilen fuzzy Korovkin teoremi incelenmi¸stir. Anastassiou ve Gal (Anastassiou & Gal, 2006) tarafından verilen fuzzy trigonometrik Korovkin teoremi incelenmi¸stir. Ayrıca A-istatistiksel yakınsaklık kullanılarak fuzzy Korovkin teoremi geni¸sletilmi¸stir. Üçüncü bölümde, ikinci bölümde elde edilen sonuçlar Shisha-Mond e¸sitsizliginin benzeri ˘ kullanılarak k-boyutlu durum için geni¸sletilmi¸s olup orjinal sonuçlar elde edilmi¸stir. Dördüncü bölüm, sonuç ve önerilere ayrılmı¸stır. Be¸sinci bölüm ise, referanslara ayrılmı¸stır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter has been devoted to the introduction. In chapter two, the basic definitions and concepts have been reminded. The fuzzy Korovkin theorem given by Anastassiou has been examined. The fuzzy trigonometric Korovkin theorem given by Anastassiou and Gal (Anastassiou & Gal, 2006) have been examined. Also, using A-statistical convergence, the fuzzy Korovkin theorem has been expanded. In chapter three, the results obtained in the second chapter are expanded for the k-dimensional case by using a similar Shisha-Mond inequality and the original results are obtained. The chapter four has been devoted to the result and the suggestions. The last chapter has been devoted to the references.