Sonlu boyutlu Lie cebirleri ile ilişkili olan kombinatoryal yapılar üzerinde işlemler
Operations on combinatorial structures associated with Lie algebras of finite dimension
  1. Tez No: 844509
  2. Yazar: SELDA KAÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL MANSUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Tezin amacı sonlu boyutlu Lie cebirleri ile ili¸skili olan ve olmayan kombinatoryal yapıları belirleyip bu kombinatoryal yapılar ve üzerlerinde yapılan i¸slemlerin sonuçlarının ara¸stırılmasıdır. Tez be¸s bölümden olu¸smaktadır. Birinci bölümde, grafların tarihçesine ve tezin içeri˘gine yer verilmi¸stir. ˙Ikinci bölümde, Lie cebirleri ile ilgili temel tanım ve teoremler verilmi¸stir. Üçüncü bölümde, graf teorisi için gerekli olan tanım, teorem ve ¸sekillere yer verilmi¸stir. Dördüncü bölümde, Lie cebirlerinin kombinatoryal yapılarla ili¸skisi incelenip Lie cebirleriyle ili¸skili olan ve olmayan konfigürasyonlar ara¸stırılmı¸stır. Son olarak be¸sinci bölümde, daha önce incelemi¸s oldu˘gumuz kombinatoryal yapıların üzerinde yapılan de˘gi¸siklikler incelenmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to identify combinatorial structures that are and are not related to finite-dimensional Lie algebras and to investigate the results of operations performed on these combinatorial structures. The thesis consists of five chapters. In the first chapter, the history of graphs and the content of the thesis are given. In the second chapter, basic definitions and theorems about Lie algebras are given. In the third chapter, the definitions, theorems and figures necessary for graph theory are given. In the fourth chapter, the relationship of Lie algebras with combinatorial structures is examined and configurations that are and are not related to Lie algebras are investigated. Finally, in the fifth chapter, the changes made to the combinatorial structures we have previously examined are examined