Makamsal solfej eğitimine yönelik piyano eşlikleme modelleri ve uygulamadaki görünümü (Hüseyni, hicaz, buselik makamı örnekleri)
Piano accompanying models based on official solfege education and its appearance in application (The examples of hüseyni, hicaz, buselik maqam)
- Tez No: 844510
- Danışmanlar: PROF. SADIK ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada müzik eğitimi anabilim dallarında lisans düzeyinde okutulmakta olan makamsal işitme eğitimi dersinde yer alan solfejlerin öğretiminde kullanılmak üzere; piyano ekseninde farklı eşlik modelleri hazırlanması ve bu eşlik modellerinin uygulamadaki görünümünü değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırmada müzik eğitimi anabilim dalları lisans programlarında okutulmakta olan Türk müziği çok seslendirme, makamsal işitme gibi derslerin içeriğinde yer alan hicaz, hüseyni ve buselik makamları ile bu makamlara ilişkin üçlü, dörtlü ve karma armoni eşlik yöntemleri esas alınmıştır. Ardından araştırmacı tarafından makamların yapısına uygun olarak uzman görüşü çerçevesinde ezgiler hazırlanmış ve bu ezgilere üçlü, dörtlü, karma çokseslilik yaklaşımlarına yönelik eşlik modelleri oluşturulmuştur. Sontest kontrol grupsuz deneme modelinde yürütülen çalışmada, oluşturulan bu eşlik modelleri tekrar uzmanların onayına sunulmuş ve bireysel çalgısı piyano olan öğrencilere 8 haftadan oluşan program dahilinde uygulama yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmeleri ise farklı üniversitelerden 3 uzman tarafından yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre makamsal solfejlere eşlikte, dörtlü armoni çokseslilik yaklaşımı ve karma armoni çokseslilik yaklaşımlarının üçlü armoni çokseslilik yaklaşımına göre anlamlı bir farklılık ortaya koyduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma sonucunda müzik eğitiminde piyano eşlikli derslerde yer alan makamsal ezgiler ile solfejlere farklı eşlik modellerinin uygulamalı olarak verilmesi, yaygınlaştırılması ve bu eşlik modellerinin Tampere sistemi ile bir bütün olarak verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, to be used in the teaching of solfeggio in the ombudsman hearing education course, which is being taught at the undergraduate level in the fields of music education; It is aimed to prepare different accompaniment models on the piano axis and to evaluate the appearance of these accompaniment models in practice. In the research, the satire, hüseyni and bupelic authorities included in the content of Turkish music multilateral course, which is being taught in the undergraduate programs of the branches of music education, and the triple, quad and mixed harmony accompanying methods related to these authorities. Then, in accordance with the structure of the authorities, melodies were prepared within the framework of the expert opinion and accompanying models were created for these melodies for triple, quadruple, mixed multilingual approaches. In the study conducted in the sontest control groupless trial model, these accompaniment models were re-submitted to the approval of the experts and the students with individual instrument pianos were implemented within the program consisting of 8 weeks. The evaluation of the data obtained as a result of the research was made by 3 experts from different universities. According to the data obtained as a result of the research, it was concluded that the arctic harmonic polysicity approach and mixed harmonic polysynic approaches, in conjunction with the authoritarian solfeggio, make a significant difference according to the triple harmony polysicity approach. As a result of the research, the application of our traditional music in the music education as a whole and the use of the traditional curtain system in the Turkish music multilateral courses with the ombudsman hearing lessons in the music education curriculum, It is proposed to be expanded and given as a whole with the tampere system.