Yazma güçlüğü olan çocukların klavye ve el ile hikâye yazma becerilerinin geliştirilmesi
Improving dysgraphic children's story writing skills with keyboard and handwriting
- Tez No: 844511
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Yazma güçlüğü olan öğrencilerin sınıf içerisindeki yazma süreçlerinde yaşadığı sorunlara ilişkin çözüm önerileri literatürde yer almaktadır. Bu araştırmada da el ile yazma ve klavye ile yazmanın bu süreçlerdeki farkları incelenerek alternatif öneriler sunulmuştur. Bu doğrutuda çalışmanın problemi,“El ile ve klavye ile hikâye yazma öğretiminin yazma güçlüğü olan öğrencilerin yazılı anlatım becerilerine etkisi ne düzeydedir?”olarak belirlenmiştir. Bu problem doğrultusunda, araştırma karma yöntem desenlerinden yakınsayan paralel desen ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu, Ankara il merkezindeki bir ilkokulda üçüncü sınıfa devam eden, yazma güçlüğü yaşayan, 12 öğrenci oluşturmaktadır. Bu öğrenciler için oluşturulan raporlar araştırmacı ve iki uzman tarafından incelenmiş ve yazma güçlüğü yaşadıklarına karar verilmiştir. Bu karar sürecinde öğrenciler, velileri ve öğretmenleriyle yapılan görüşmeler de incelenmiştir. Uygulama süreci öncesinde ve sonrasında öğrencilerin yazma becerisi“6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Ölçeği”ve yazı okunaklılığı“Çok Boyutlu Okunaklılık Ölçeği”ile değerlendirilmiştir. 12 hafta boyunca hikâye öğretimi odaklı gerçekleştirilen uygulama sürecinde öğrenciler iki gruba ayrılmış, bir grup bu süreçte el ile yazarak çalışırken diğer grup klavye ve bilgisayar kullanarak çalışmıştır. Uygulama sürecinde elde edilen nitel veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş, öğrenci yazılarının ölçekler aracılığıyla puanlanmasının ardından elde edilen nicel veriler ise SPSS 24.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, öğrencilerin yaşadıkları güçlüklerden kaynaklanan sorunların azaldığı ve hikâye yazma becerilerinin geliştiği görülmüştür. Ancak asıl dikkat çeken sonuç, klavye ile yazan öğrencilerin el ile yazan öğrencilere göre hem niceliksel hem de niteliksel olarak daha iyi sonuçlar ortaya koymuş olmasıdır. Dolayısıyla, 12 haftalık uygulama sürecinin yazma güçlüğü yaşayan öğrenciler üzerinde etkili olduğu, ancak klavye ve bilgisayar kullanımının sağladığı otomatikleşme ve hatalara yönelik uyarı yazılımlarının da desteğiyle daha faydalı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Solution suggestions for the problems experienced by students with writing difficulties in the writing processes in the classroom are included in the literature. In this study, an alternative suggestion was presented by examining the differences between handwriting and keyboarding in these processes. In this respect, the problem of the study is“What is the effect of teaching story writing by hand and keyboard on the written expression skills of students with writing difficulties?”. In line with this problem, the study was conducted with a convergent parallel design, one of the mixed method designs. The study group consisted of 12 students with writing difficulties (dysgraphia) attending the third grade of primary school in Ankara city center. The reports created for these students were examined by the researcher and two experts and it was decided that they had writing difficulties. In the process of this decision, the reports obtained from the interviews with the students themselves, their families and teachers were also examined. Before and after the implementation process, the students' writing skills were evaluated with the“6+1 Analytical Scoring Guide”and their writing legibility was evaluated with the“Multi-dimensional Legibility Scale”. During the 12-week implementation process focused on story teaching, students were divided into two groups, one group studied with handwriting while the other group studied using keyboard and computer. The qualitative data obtained during the implementation process were analyzed with the content analysis method because it provided the opportunity for in-depth examination, and the quantitative data obtained after scoring the student writings through scales were analyzed with the SPSS 24.0 package program. As a result of the study, it was observed that students' problems arising from writing difficulties decreased and their story writing skills improved. However, the most striking result was that the students working with the keyboard showed better results both quantitatively and qualitatively than the students working with handwriting. Therefore, it can be said that the process was effective on students with writing difficulties, though it was more beneficial with the support of automatization and error warning software provided by keyboard and computer use.