Sağlık turizmi kapsamında geriatri: Antalya ve Çanakkale'deki konaklama işletmelerinde bir uygulama
Geriatrics in health tourism: The application of accommodation establishments in Antalya and Çanakkale
- Tez No: 844553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, Geriatrics, Health Care Management, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dünya genelinde artan yaşlı nüfusuna bağlı olarak ortaya çıkan sağlık problemlerinin çözümlenmesi adına yaşlı bireyler seyahatler yapmaktadırlar. Bu durum sağlık hizmeti kapsamında seyahat eden yaşlı bireylerin turistik hizmetleri de talep etmesiyle birlikte geriatri turizminin önemini ortaya koymaktadır. Bu noktada Türkiye hem tarihi hem de kültürel özellikleri bakımından önemli bir destinasyon olmakla birlikte Antalya ve Çanakkale'de belirtilen özellikleri taşımaktadır. Bu bağlamda geriatri turizminin Antalya ve Çanakkale'deki oteller özelindeki durumunu ortaya koymayı amaçlayan çalışmada,“Turizm İşletmesi Belgesi”ne sahip 427 otele ulaşılmış, otellerin genel özelliklerine ve geriatri turizmi kapsamındaki sundukları hizmetin var olup olmadığına yönelik sorular yöneltilerek veriler toplanmıştır. Çalışma kapsamında Akdu (2009) tarafından medikal turizm için hazırlanan anket, geriatri turizmine uyarlanarak kullanılmıştır. Elde edilen bulgular tablo şeklinde sunulmuş ve tablodaki verilere bağlı olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda Antalya ve Çanakkale'deki otellerin geriatri turizmi kapsamında yeterli düzeyde insan kaynaklarına, teknolojiye ve donanıma sahip olmadıkları tespit edilmiştir. Uygulayıcılara bu eksikliklerin tamamlanarak turizmin sürdürülebilirliğini sağlamaya yönelik, araştırmacılara ise farklı destinasyonlarda daha detaylı çalışma yapmalarına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Elderly individuals travel in order to solve the health problems that arise due to the increasing elderly population around the world. This situation reveals the importance of geriatric tourism, as elderly individuals traveling within the scope of health services also demand touristic services. At this point, Turkey is an important destination in terms of both its historical and cultural characteristics, and it also has the characteristics mentioned in Antalya and Çanakkale. In this context, in the study aiming to reveal the situation of geriatric tourism in hotels in Antalya and Çanakkale, 427 hotels with“Tourism Business Certificate”were reached and data were collected by asking questions about the general characteristics of the hotels and whether the services they offer within the scope of geriatric tourism existed. Within the scope of the study, the survey prepared by Akdu (2009) for medical tourism was used by adapting it to geriatric tourism. The findings obtained were presented in the form of a table and evaluated based on the data in the table. As a result of the research, it was determined that the hotels in Antalya and Çanakkale did not have sufficient human resources, technology and equipment within the scope of geriatric tourism. Suggestions were made for practitioners to ensure the sustainability of tourism by completing these deficiencies, and for researchers to conduct more detailed studies in different destinations.