Hafif ve şiddetli COVID-19 geçiren bireylerin beslenme alışkanlıklarının incelenmesi, COVID-19 sonrası değişen beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite davranışlarının değerlendirilmesi
Examining the nutritional habits of individuals with moderate and severe COVID-19, evaluation of changing nutritional habits and physical activity behavior after COVID-19
  1. Tez No: 844552
  2. Yazar: NİLAY ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAY NACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, şiddetli ve hafif düzeyde COVID-19 hastalığı ile enfekte olan yetişkin bireylerin beslenme alışkanlıklarının incelemek ve COVID-19 sonrası bireylerde değişen beslenme alışkanlıklarını ve fiziksel aktivite davranışlarını değerlendirmek amaçlandı. Kesitsel tipte olan çalışmaya, 18 yaş üzerinde olan ve PCR testi pozitif çıkmış 1340 kişi dahil edildi. Veriler“Google Form”aracılığıyla çevirim içi olarak toplandı. Elde edilen veriler SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Science) istatistik paket programı ile analiz edildi. Katılımcıların %66,7'sinin besin tüketiminin ve %82,2'sinin öğün sayısının enfeksiyon sonrasında değişmediği bulundu. Enfeksiyon sonrası bireylerin sağlıklı beslenmeye dikkat etmedikleri belirlendi. Bireylerin %71,1'inin düzenli fiziksel aktivite yapmadığı ve COVID-19 sonrası bu durumun değişmediği tespit edildi. Çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda; bireylerin beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite durumuna önem verilmesi gerekmektedir. Anahtar Sözcükler : COVID-19, Pandemi, Beslenme, Beslenme Alışkanlıkları.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the eating habits of adult individuals infected with severe and moderate COVID-19 disease and to evaluate the changing eating habits and physical activity behaviors of post-COVID-19 individuals. The cross-sectional study included 1340 people over the age of 18 and had a positive PCR test. The data was collected online with the“Google Form”. The obtained data were analyzed with the statistical package program SPSS 25.0 (Statistical Package for Social Science). It was found that the food consumption of 66.7% of the participants and the number of meals of 82.2% did not change after infection. It was determined that individuals didn't pay attention to healthy nutrition after infection. It was found that 71.1% of the individuals didn't do regular physical activity and this situation didn't change after COVID-19. In line with the results obtained from the study, it is necessary to pay attention to the nutritional habits and physical activity status of individuals. Key Word : COVID-19, Pandemic, Nutrition, Nutrition Habits