Restoranlarda servis sunum tahtalarında kullanılan koruyucu yağların masif ahşap malzemenin yanma özelliklerine etkisi
The effect of protective oils on the flammable properties of wooden serving plates used in restaurants
- Tez No: 844571
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, restoran ve lokantalarda kullanılan servis sunum tahtalarının yanma direncine bazı koruyucu organik yağların ve emprenye yönteminin etkilerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Bu maksatla Doğu kayını (Fagus orientalis L.), ve Sarıçam'dan (Pinus silvestris L.) hazırlanan örnekler ASTM-D 1413-99'a göre zeytin, ayçiçek ve ceviz yağı ile fırça, 2 ve 24 saat daldırma yöntemiyle emprenye edilmiştir. Hazırlanan örneklerin yanma direnci ASTM- ASTM E 160–50'ye göre belirlenmiştir. Sonuç olarak, alev kaynaklı yanma sıcaklığı ağaç türüne göre en yüksek Sarıçam'da (422,1) en düşük Doğu kayını'nda (348,2), yağ çeşidine göre en yüksek ayçiçek yağında (393.7), en düşük ceviz yağında (368.5), emprenye tekniğine göre en yüksek 2 saat daldırma da (441.7), en düşük 24 saat daldırma da (385.2), ağaç türü, yağ çeşidi ve emprenye tekniği etkileşimine göre en yüksek Sç+Cy+F (518,3), en düşük Dk+Ay+F (269.7) bulunmuştur. Kendi kendine yanma sıcaklığı ağaç türüne göre en yüksek Sarıçam'da (630,9) en düşük Doğu kayını'nda (520,4), yağ çeşidine göre en yüksek zeytinyağında (648,6), en düşük ayçiçek yağında (604,3), emprenye tekniğine göre en yüksek 2 saat daldırma da (592,8), en düşük 24 saat daldırma da (559,0) ,ağaç türü, yağ çeşidi ve emprenye tekniğine göre en yüksek Sç+Zy+F (669.7), en düşük Dk+Cy+D24 (472.0) ölçülmüştür. Kor halinde yanma sıcaklığı ağaç türüne göre, en yüksek Doğu kayını'nda (290.5) en düşük Sarıçam'da (259.6), yağ çeşidine göre en yüksek ceviz yağında (286.6), en düşük zeytinyağında (268.7), emprenye tekniğine göre en yüksek 2 saat daldırma da (304.3), en düşük fırça da (260.1), ağaç türü, yağ çeşidi ve emprenye tekniğine göre en yüksek Dk+Cy+D2 (378.0), en düşük Dk+Ay+F (194.3) tespit edilmiştir. Toplam yanma süresi ağaç türüne göre en yüksek Sç (2034) en düşük Dk (1682), yağ çeşidine göre, en yüksek ceviz yağı (1935), en düşük zeytinyağı (1729), emprenye tekniğine göre en yüksek 2 saat daldırma da (2098), en düşük fırça da (1835), ağaç türü, yağ çeşidi ve emprenye tekniğine göre en yüksek Dk+Cy+D24 (2350), en düşük Sç+Zy+F (1580) olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, ahşap sunum tepsilerinde yanmada, birinci derecede yağ çeşidi, ikinci derecede emprenye tekniği ve üçüncü derecede ağaç türünün etkili olduğu söylenebilir. Malzeme çeşidi bakımından en iyi sonuç Doğu kayını, ceviz yağı ve 24 saat daldırma tekniğinde bulunmuştur. Buna göre, ahşap tepsi ile servis veren işletmelerde bu sonuçların dikkate alınması can ve mal güvenliği bakımından avantaj sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the effects of some protective organic oils and impregnation method on the combustion resistance of service presentation boards used in restaurants. For this purpose, the Eastern beech (Fagus orientalis L.), and Yellow Pine (Pinus silvestris L.) the prepared samples were impregnated with olive, sunflower and walnut oil according to ASTM-D 1413-99 by brush, 2- and 24-hour immersion method. The combustion resistance of the prepared samples was determined according to ASTM- ASTM E 160-50. As a result, the flame-induced combustion temperature is highest in Yellow Pine (422.1), lowest in Eastern beech (348.2), highest in sunflower oil (393.7), lowest in walnut oil (368.5), highest in 2-hour immersion according to impregnation technique (441.7), lowest in 24-hour immersion (385.2), highest according to the interaction of tree type, oil type and impregnation technique Sf+Cy+F (518.3), the lowest Min+Ay+F (269.7) was found. The self-combustion temperature is the highest in yellow pine (630.9), the lowest in Eastern beech (520.4), the highest in olive oil (648.6), the lowest in sunflower oil (604.3), the highest in 2-hour immersion according to impregnation technique (592.8), the lowest in 24-hour immersion (559.0), the highest in Sch+Zy+ according to tree type, oil type and impregnation technique F (669.7), the lowest Min+Cy+D24 (472.0) was measured. Burning temperature in ember state is highest in Eastern beech (290.5), lowest in Yellow pine (259.6), highest in walnut oil (286.6), lowest in olive oil (268.7), highest in 2-hour immersion according to impregnation technique (304.3), lowest in brush (260.1), highest in Min+Cy+D2 according to tree type, oil type and impregnation technique ( 378.0), the lowest Min+Month+F (194.3) was detected. Total burning time is the highest by tree type (2034), the lowest Min (1682), the highest by oil type, walnut oil (1935), the lowest by olive oil (1729), the highest by impregnation technique 2 hours immersion (2098), the lowest by brush (1835), the highest by tree type, oil type and impregnation technique Min+Cy+D24 (2350), the lowest by it has been determined that Sç+Zy+F (1580). As a result, the Yellow pine and Eastern beech wood used in wooden presentation trays are effective in the first degree oil type, second degree impregnation technique, and third degree wood type during fire. Eastern beech, walnut oil, and 24-hour immersion produced the best results in terms of material type. As a result, incorporating these findings into operations using wooden trays may give benefits in terms of life and property protection.