Grup teknolojisi çizelgeleme tekniklerinin uygulanması ve bir yordam önerisi
Scheduling in group technology and a new heuristic
- Tez No: 84458
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT YÜZÜGÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Çoğu çizelgeleme uygulamalarında makine hazırlık süreleri sıra bağımsız / olarak kabul edilip işlem süresine eklenmektedir. Bu varsayımın yapıldığı imalat/ ortamlarında işlenen parçaların makinede işlenme süreleri, toplam işlem süresinin yaklaşık %30'u olduğu gözlenmiştir. Ayrıca parçaların sistemde kaldığı sürenin sadece %5'inin makinelerde harcandığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle bir çizelgeleme probleminde tezgah hazırlık sürelerinin rolü oldukça fazladır. Özellikle parça sayısı fazla olan imalat ortamlarında hazırlık sürelerinin birbirlerinden bağımsız olduğu varsayımı ile yapılan çizelgelemelerin performansı düşmektedir. Grup çizelgeleme, grup teknolojisinin uygulandığı imalat ortamlarında hazırlık sürelerini azaltmayı amaçlayan bir çizelgeleme yaklaşımıdır. Bu çalışmada parça yapısı grup teknolojisine uygun olan geleneksel atölye ortamlarındaki çizelgeleme problemlerine, grup çizelgeleme yaklaşımı uygulanmaktadır. Makine hazırlık süreleri ana ve tali olarak ele alınmakta ve ana hazırlık sürelerinin sıra bağımlı oldukları varsayılmaktadır. Genel akış tipine sahip atölyeler için önerilen iki grup çizelgeleme yordamı farklı deneysel koşullar altında sınanmaktadır. Elde edilen sonuçlar benzer grup çizelgeleme yordamlanyla karşılaştınlmıştır. Anahtar Sözcükler : Grup Çizelgeleme Grup Teknolojisi Atölye Benzetimi
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In most of the research on scheduling, machine setup times have been included in total processing time on sequence independent basis. It has been found that the time spent working on parts in manufacturing environments with this assumption comprised of approximately 30 % of total processing time. In addition, it has been concluded that only 5 % of the time when parts remained within the system was spent on machines. Therefore, machine setup times play an important role in scheduling problems. Especially in manufacturing environments where the number of parts are quite high, the performers of scheduling based on the assumption that the setup times are independent of each other decrease. Group scheduling is a scheduling method aiming at reducing the setup times in manufacturing environments where group technology is applied. In this study, group scheduling approach was applied to scheduling problems in job-shop environments whose part structure was appropriate for group technology. Machine setup times were dealt with as“major”and“minor”, and major setup times were assumed to be sequence- dependent. Two group scheduling heuristics recommended for the job-shop having general flow pattern were tested under different experimental conditions. The results obtained in this study were compared to similar group scheduling heuristics. Key Words : Group Scheduling Group Technology Job Shop Simulation