Çelik kafes kirişlerin bilgisayar ile boyutlandırılması
The Programing of design the steel structure
- Tez No: 84459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF ÜNLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Mühendislik problemlerinin çözümü, genelde yorucu ve çok zaman alıcıdır. Çağımızın aracı bilgisayar, bu konuda yardımcı olacak tek araçtır. Önemli olan bilgisaya rın amaca uygun kullanılmasını sağlayacak, yeterli kalitede yazılmış programların mevcut olmasıdır. Boyutlandırmanın betonarmeye göre daha kolay yapıldığı çelik yapıların inşaatı oldukça kolay yapılmaktadır. Bunun yanında taşıyıcı sistemin plastik davranışının hesapta göz önünde bulundurulmasıyla ekonomik boyutlandırma açısından da avantaj sağlamak tadır. Ülkemizde özellikle sanayi yapılan, köprüler, anten kuleleri.. gibi büyük yatırım lar gerektiren yapıların oluşturulmasında, kullanılan çelik yapılar konusunda hazırlamış olduğum bu programın yararlı olacağı kanısındayım. Çelik kafes kirişlerin bilgisayar ile boyutlandınlması programında kafes kirişlerin statik çözümü için Prof. Dr. Ahmet TOPÇU 'nun Kafes Sistemler ve Levhalar Statik Hesabı adlı eseri içindeki Sonlu Eleman lar Deplasman Metodu Düzlem Kafes Sistemleri bilgisayar programı hesap.bas programı nın bir bölümü olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The solution of engineering problems in general are very tiresome and take a long time. The computer which is important instrument would be helpful in this area. The important thing is how to use computer with respect to required destination with common and written programs. The design and analysis of steel structure member is easier than reinforced concrete. Besides this the analysis of steel structure system with respect to plastic analysis, choosing the dimensions of members would be more economic and provides many advantages. In our country especially the steel structure which needs expensive investment like bridges, anttenna tower may be designed by this program which prepared in design of steel truss structure and will be helpful for designer. During the programing of design and analysis the steel structure some part of truss and plate in plane programs which prepared by Prof. Dr. A. Topçu by using Finite Element Method has been used in my study.