Çift tesirli basınç arttırıcı dizaynı ve shell tellus 27 hidrolik yağı ile değişik basınçlarda deney verilerinin elde edilmesi
  1. Tez No: 84460
  2. Yazar: BÜLENT BAŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
IV ÖZET Basınç arttırıcılar alçak basınç girdisinden hareketle bir yüksek basınç çıktısı oluşturmak amacıyla tasarlanmış ünitelerdir. Hidrolik çıkışa sahip olan basınç arttırıcılar, hidrolik yada pnömatik-hidrolik olabilir. Her iki durumda da çalışma prensibi aynıdır. Basınç arttırıcıda bir ana rot üzerinde değişik çaplarda iki silindir mevcuttur. Büyük çaplı pistona düşük basınçta hava veya başka bir akışkan etki ettirilir. Buradan elde edilecek kuvvet küçük pistonda yüksek basınç oluşturur. Bu basınç piston alanlarıyla orantılıdır. Verim ise sürtünme, iç kaçakların (sızıntılar) miktarı ile akışkanın ısısına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İntensifiers are units designed to provide a high pressure fluid output from a lower pressure fluid input, intensifiers with a hydroulic output can be all-hydroulic or air-hydrolic. The working principle is the same in both cases. The intensifiers comprising two cylinders of different diameters mounted on a common rod. Low pressure is fed to the larger piston genarating high pressure via the smaller piston, with pressure multiplicatioan directly proportional to the ratio of the piston areas. The efficiency achieved is dependent on friction and internal leakage and also the amount of heating of the fluid.