Digital diplomacy as a tool of public diplomacy: A comparative analysis on practices in Türkiye and Germany
Kamu diplomasi aracı olarak dijital diplomasi: Türkiye ve Almanya uygulamaları üzerine karşılaştırmalı bir analiz
- Tez No: 844647
- Danışmanlar: PROF. İDRİS DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kamu Diplomasisi literatüründe çok sayıda kaynak bulunmasına ve dijital teknolojilerin Diplomaside de yaygın olarak kullanılmasına rağmen, Dijital Diplomasi ihmal edilmiştir. Üstelik dijital araçlar ve sosyal medya, günümüzde uluslararası nüfuz mücadelesinde en sık kullanılan araçlar arasında yer almaktadır. Bu tez, Dijital Diplomasi hususunda literatürdeki boşluğa dikkat çekmeyi ve Dijital Diplomasinin önemini vurgulamayı hedeflemektedir. Çalışmada Dijital Diplomasinin Kamu Diplomasisinin ayrılmaz bir parçası olduğu ortaya koyulmakta ve Kamu Diplomasisinin birçok disiplini ilgilendirdiği, bu nedenle Kamu Diplomasisine ilişkin çok disiplinli ve disiplinler arası çalışmalar yapılması gerektiği savunulmaktadır. Bu tezde, Uluslararası İlişkiler disiplinindeki Kamu Diplomasisi literatürü diğer ilgili disiplinlerle birleştirilerek, kapsamlı bir çerçeve sunma girişiminde bulunulmaktadır. Ayrıca Dijital Diplomasi literatürü değerlendirilmekte, Dijital Diplomasinin güçlü ve zayıf yönleri irdelenmekte, dünya genelinde önemli uygulamalara değinilmekte ve gelecek hakkında öngörüler sunulmaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye'nin Dijital Diplomasi yaklaşımı şimdiye kadar başka bir ülke ile kapsamlı olarak karşılaştırılmamıştır. Bu tezde Almanya ve Türkiye'nin Kamu Diplomasisi yaklaşımları, Dijital Diplomasi stratejileri ve somut Dijital Diplomasi uygulamaları incelenerek, karşılaştırmalı bir analiz sunulmaktadır. Böylece Almanya ve Türkiye'nin ulusal imajlarını Kamu Diplomasisi ve Dijital Diplomasi aracılığıyla nasıl yönettiklerini anlamak ve iyi uygulama örneklerini tespit etmek amaçlanmaktadır. Bu karşılaştırmanın Almanya ile yapılmasının nedeni, ülkenin Kamu Diplomasisi alanındaki köklü geçmişi, kısa sürede yeniden imaj oluşturmadaki başarısı ve yumuşak gücü değerlendiren çalışmalarda üst sıralarda yer almasıdır. Çalışmanın ağırlıklı olarak yorumlayıcı olması nedeniyle kullanılan yöntemler çoğunlukla niteldir, ancak kapsamlı bir karşılaştırma sunmak amacıyla nicel yöntemler de kullanılmaktadır. Çalışma, Dijital Diplomasinin yakın gelecekteki etkilerini tartışan ve Dijital Diplomasi aktörleri için politika önerileri sunan bir sonuç bölümünü de içermektedir.
Özet (Çeviri)
Despite abundant resources in the Public Diplomacy literature and the widespread use of digital technologies in Diplomacy, Digital Diplomacy remained neglected. Besides, digital tools and social media are among the most frequently used means for international influence today. This dissertation intends to highlight the gap in the literature on Digital Diplomacy and to emphasize its significance. The study reveals that Digital Diplomacy is an integral part of Public Diplomacy and argues that Public Diplomacy is related to several disciplines, therefore a multidisciplinary and interdisciplinary studies regarding Public Diplomacy should be pursued. This dissertation attempts to present a broad framework by combining literature about Public Diplomacy in the International Relations discipline with other relevant disciplines. Also Digital Diplomacy literature is evaluated, the strengths and weaknesses of Digital Diplomacy are examined, significant practices around the world are mentioned and predictions on the future are presented. Moreover, Türkiye's Digital Diplomacy approach has not been comprehensively compared with any other country so far. In this dissertation, a comparative analysis is presented by examining the Public Diplomacy approaches, Digital Diplomacy strategies and concrete Digital Diplomacy practices of Germany and Türkiye. It is aimed to understand how Türkiye and Germany manage their national images via Public Diplomacy and Digital Diplomacy and to determine best practice examples. The reason for making this comparison with Germany was its deep-rooted history in Public Diplomacy, success in the reconstruction of its national image in short time and high rankings in studies assessing soft power. Due to the fact that this study is mainly interpretive the methods used are mostly qualitative, but quantitative methods are also used in order to present a comprehensive comparison. The study also includes a concluding chapter that discusses the implications of Digital Diplomacy in near future and provides policy recommendations for Digital Diplomacy actors.