Baş anterior tilti postürü olan bireylerde 3 boyutlu baskı teknolojisi ile üretilen kranioservikal ortez kullanımının kranioservikal açı ve torasik kifoz üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of a craniocervical orthosis produced using 3D printing technology on the craniovertebral angle and thoracic kyphosis in individuals with anterior head tilt posture
  1. Tez No: 1000180
  2. Yazar: BUSE AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENEM GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortez ve Protez Biyomekaniği ve Rehabilitasyonu Bilim Dalı
Özet
Başın anterior tilti (ileri baş postürü), günümüzde özellikle teknolojik cihaz kullanımının artmasıyla birlikte genç erişkinlerde sık görülen ve servikal ile torasik vertebra hizalanmasını olumsuz yönde etkileyen yaygın bir postür bozukluğudur ve bu duruma sıklıkla torasik kifoz artışı eşlik etmektedir. Bu çalışmanın amacı, başın anterior tilt postürü ve torasik kifozu bulunan bireylerde üç boyutlu baskı teknolojisi kullanılarak tasarlanıp üretilen kranioservikal ortezin kranioservikal açı ve torasik kifoz açısı üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya 18–25 yaş aralığında, dahil edilme kriterlerini karşılayan 10 gönüllü birey katılmıştır. Katılımcıların kraniovertebral açı ve torasik kifoz açıları fotogrametrik yöntemle değerlendirilmiş; ölçümler başlangıç değerlendirmesinde, takip sürecinde ve takip sonunda, ortezli ve ortezsiz koşullarda alınmıştır. Çalışma kapsamında kullanılan kranioservikal ortez, üç boyutlu baskı teknolojisi kullanılarak üretilmiş ve 6 hafta süreyle katılımcılara uygulanmıştır. Kranyoservikal ortez kullanımı sonrası kullanıcıların ortez kullanımına ilişkin mmenuniyetleri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, ortez kullanımının CVA değerlerinde istatistiksel olarak artma eğilimi gösterdiği ve başın anterior yerleşimini azaltıcı yönde etkili olduğu; ayrıca TKA değerlerinde istatistiksel olarak azalma oluşturarak torasik vertebra hizalanmasında iyileşmeye katkı sağladığı gözlenmiştir. Sonuç olarak, üç boyutlu baskı teknolojisi kullanılarak üretilen kranioservikal ortezin başın anterior tiltinin ve torasik kifozun konservatif yönetiminde destekleyici bir ortotik yaklaşım olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Anterior head tilt (forward head posture) is a common postural disorder frequently observed in young adults, particularly with the increased use of technological devices, and it adversely affects cervical and thoracic vertebral alignment. This condition is often accompanied by an increase in thoracic kyphosis. The aim of this study was to investigate the effects of a cranioservical orthosis designed and manufactured using three-dimensional (3D) printing technology on the craniovertebral angle and thoracic kyphosis angle in individuals with anterior head posture and thoracic kyphosis. The study included 10 volunteer participants aged between 18 and 25 years who met the inclusion criteria. Craniovertebral angle (CVA) and thoracic kyphosis angle (TKA) were assessed using a photogrammetric method. Measurements were obtained at baseline, during the follow-up period, and at the end of the follow-up, under both orthosis-assisted and non-assisted conditions. The cranioservical orthosis used in the study was produced using 3D printing technology and applied to the participants for a duration of six weeks. Following the intervention, participants' satisfaction with orthosis use was evaluated. According to the findings, the use of the orthosis demonstrated a statistically increasing trend in CVA values, indicating a reduction in anterior head positioning. Additionally, a statistically significant decrease in TKA values was observed, suggesting an improvement in thoracic vertebral alignment. In conclusion, the cranioservical orthosis produced using 3D printing technology may be considered a supportive orthotic approach in the conservative management of anterior head posture and thoracic kyphosis.