Kalp yetersizliği hastalarında core stabilizasyon ve bilgisayarlı wobble board egzersiz eğitim programlarının etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects of core stabilization and computerized wobble board exercise training programs in patients with heart failure
- Tez No: 844738
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Kardiyoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amaç, bilgisayarlı wobble board (WB) ve core stabilizasyon (CS) egzersiz eğitimlerinin Kalp Yetersizliği (KY) hastaları üzerine etkilerini incelemektir. Yöntem: 60 yaş üstü, klinik durumu stabil olan 42 KY hastası WB, CS ve kontrol olmak üzere 3 gruba randomize edildi. WB ve CS gruplarına 8 hafta boyunca haftada 3 gün kendi gruplarına özelleştirilmiş egzersiz eğitimi verildi. Kontrol grubuna rutin tedavi dışında herhangi bir müdahale yapılmadı. Katılımcıların tamamı başlangıçta ve 8 hafta sonunda olmak üzere iki kez değerlendirildi. Fonksiyonel kapasite, 6 dakika yürüme testiyle; denge, wobble board cihazı ve Berg Denge Ölçeğiyle; propriosepsiyon, bilgisayarlı WB cihazıyla; CS, single leg deadlift (SLD) ve variation of bird dog (VBD) testiyle; fiziksel performans, Kısa Fiziksel Performans Test Bataryasıyla; fonksiyonel mobilite, Zamanlı Kalk Yürü Testiyle; esneklik, Otur Uzan Testiyle; vücut kompozisyonu, Tanita cihazıyla; dispne, London Chest Günlük Yaşam Aktiviteleri anketiyle; yorgunluk, Yorgunluk Şiddet Skalasıyla; yaşam kalitesi, Minessota Kalp Yetersizliğiyle Yaşam Anketiyle; depresyon, Geriatrik Depresyon Ölçeğiyle; kognitif durum, Mini Mental Testiyle; kırılganlık, Fried Kırılganlık Kriterleriyle; beden farkındalığı, Vücut Farkındalığı Anketiyle; düşme korkusu, Düşme Etkinlik Ölçeğiyle; üriner inkontinans, İdrar Kaçırma Sorgulama Formuyla değerlendirildi. Bulgular: SLD, düşme korkusu ve üriner inkontinans dışında tüm parametrelerde istatistiksel anlamlı grup×zaman etkileşimi görüldü. Fonksiyonel kapasite, denge, propriyosepsiyon, VBD sağ taraf, fiziksel performans, fonksiyonel mobilite, esneklik, vücut yağ yüzdesi, dispne, yorgunluk, yaşam kalitesi, depresyon, kognitif durum, kırılganlık ve beden farkındalığı her iki egzersiz grubunda da ilk değerlendirmeye göre istatistiksel anlamlı gelişme gösterdi (p0.05). Sonuç: CS ve bilgisayarlı WB egzersizleri başta fonksiyonel kapasite ve denge olmak üzere birçok klinik semptomu iyileştirmede güvenli ve etkili yöntemler olarak KY yönetiminde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Aim of this study is to investigate the effects of computerized wobble board (WB) and core stabilization (CS) exercise training on Heart Failure (HF) patients. Methods: Forty-two patients with clinically stable HF over 60 years of age were randomized into 3 groups: WB, CS, and control. WB and CS groups were given customized exercise training for their own groups 3 days a week for 8 weeks. The control group received only routine treatment; no extra interventions were conducted. All participants were evaluated twice, at the beginning and at the end of 8 weeks. Functional capacity with 6-minute walking test, balance with computerized WB device and Berg balance scale, proprioception with computerized WB device, CS with single leg deadlift (SDL) and variation of bird dog (VBD) tests, physical performance with Short Physical Performance Test Battery, functional mobility with Timed Up and Go Test, flexibility with Sit and Reach Test, body composition with Tanita device, dyspnea with the London Chest Activities of Daily Living Questionnaire, fatigue with the Fatigue Severity Scale, quality of life with the Minnesota Living with Heart Failure Questionnaire, depression with the Geriatric Depression Scale, cognitive status with the Mini Mental State Examination, frailty with the Fried Frailty Criteria, body awareness with the Body Awareness Questionnaire, fear of falling with the Tinetti Falls Efficacy Scale, incontinence was evaluated with the International Consultation on Incontinence Questionnaire Short Form. Results: A statistically significant group×time interaction was observed in all parameters except SLD, fear of falling, and urinary incontinence (p0.05). Conclusion: CS and computerized WB exercises can be utilized in treatment of HF as safe and efficient methods for managing many clinical symptoms, primarily functional capacity and balance control.