Açık kalp cerrahisi hasta bakım protokolünün geliştirilmesi ve sternotomi sonrası gelişen ağrıya etkisi
Development of an open heart surgery patient care protocol and its effect on post-sternotomy pain
- Tez No: 844770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH GÜROL ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Açık kalp cerrahisi sonrası sternotomiye bağlı ağrı nedeniyle hastalar birçok sorunla karşılaşmaktadır. Bakım protokolleri bütüncül bakım sağlayarak, ağrı ve ağrıya bağlı gelişen sorunları ortadan kaldırabilir. Çalışmamızın amacı, açık kalp cerrahisi hasta bakım protokolünün geliştirilmesi ve sternotomi sonrası gelişen ağrıya etkisinin incelenmesidir. Çalışmamızda ikincil olarak, protokolün ağrı ile ilişkili anksiyete, bakım kalitesi, yaşamsal ve biyokimyasal parametrelere etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tek-kör randomize kontrollü olarak 64 hasta ile tamamlanmıştır. Veriler“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Sayısal Ağrı Değerlendirme Ölçeği”,“Sternotomi Sonrası Takip Formu”,“Durumluk Anksiyete Ölçeği”ve“Ameliyat Sonrasi Ağrının Giderilmesinde Hastaya Verilen Bakım Kalitesinin Değerlendirilmesi Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Deney grubundaki hastalara ameliyat sonrası 0., 1. ve 2. günlerde geliştirilen protokol doğrultusunda bakım verilmiştir. Kontrol grubundaki hastalara ise yoğun bakım ünitesinin rutin hemşirelik bakımı uygulanmıştır. Verilerin analizinde ANOVA, tanımlayıcı ve Student's t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Patients face many problems due to sternotomy-related pain after open heart surgery. By providing holistic care with care protocols, pain and pain-related problems can be eliminated. The aim of our study is to develop an open heart surgery patient care protocol and examine its effect on pain after sternotomy. Secondly, our study aimed to examine the effect of the protocol on pain-related anxiety, quality of care, vital and biochemical parameters. The study was completed in a single-blind randomized controlled manner with 64 patients. Data were collected using the“Descriptive Characteristics Form”,“Numerical Pain Assessment Scale”,“Post-Sternotomy Follow-up Form”,“State Anxiety Scale”and“ Scale for Evaluation of the Quality of Care Given to the Patient in Relief of Post-Operative Pain”. Patients in the experimental group were given care in accordance with the developed protocol on postoperative days 0, 1 and 2. Routine nursing care of the intensive care unit was applied to the patients in the control group. ANOVA, descriptive and Student's t test were used to analyze the data.