Akut serebral infarktı olan hastalarda postüral kontrolün sensorimotor fonksiyon, denge ve unilateral uzaysal ihmal ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of postural control with sensorimotor function, balance and unilateral spatial neglect in patients with acute cerebral infarction
  1. Tez No: 844812
  2. Yazar: CEREN BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELA TARAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamızın amacı, akut dönemdeki iskemik inmeli hastalarda postüral kontrol ile ilişkili olan motor defisitler ile birlikte duysal ve bilişsel problemlerin de erken dönemde değerlendirilmesi ve belirlenen sorunların akut inme rehabilitasyon programına dahil edilmesinin önemini vurgulamaktır. Çalışmaya 65 iskemik inme tanısı almış birey dahil edildi. Tüm katılımcıların demografik bilgileri ve klinik özellikleri sorgulandıktan sonra, postüral kontrol bozukluğu İnmeli Hastalar İçin Postür Değerlendirme Ölçeği (PASS T), üst ve alt ekstremite motor fonksiyonu İnme Rehabilitasyonu Hareket Değerlendirme Ölçeği (STREAM), ihmal fenomeni NIHSS (Ulusal Sağlık İnme Ölçeği) Söndürme ve İhmal alt ölçeği ve Oxford Bilişsel Tarama Testi'nin Eksik Kalpler alt testi (EKT) ile değerlendirildi. Duysal fonksiyonlar içerisinde yüzeyel duyuya, pozisyon duyusuna ve diyapozon ile vibrasyon duyusuna bakıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to emphasize the importance of early evaluation of sensory and cognitive problems as well as motor deficits associated with postural control in patients with ischemic stroke in the acute phase and inclusion of the identified problems in the acute stroke rehabilitation program. The study included 65 individuals diagnosed with ischemic stroke. After questioning the demographic and clinical characteristics of all participants, postural control impairment was assessed with the Posture Assessment Scale for Patients with Stroke (PASS T), upper and lower extremity motor function with the Stroke Rehabilitation Assessment of Movement (STREAM), neglect phenomenon with the Extinction and Inattention subscale of the NIHSS (National Institutes of Health Stroke Scale) and the Broken Hearts subtest of the Oxford Cognitive Screen (OCS). Within sensory functions, superficial sensation, position sensation and vibration sensation with diapozon were examined.