Pediatri hemşirelerine verilen çocuk istismarı eğitiminin bilgi düzeylerine ve çocuk istismarını raporlamaya yönelik tutumlarına etkisi
The impact of child abuse education on the knowledge levels and attitudes toward reporting child abuse among pediatric nurses
  1. Tez No: 844819
  2. Yazar: SELENAY BÜŞRA BERK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma tek merkezli İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışmakta olan pediatri hemşirelerin çocuk istismarı ile ilgili bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve raporlamaya ilişkin tutumlarını ölçmek amacıyla yarı deneysel çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya toplam 60 hemşire katılım sağlamıştır. Çalışma verileri eğitim öncesi, eğitimden hemen sonra ve eğitimden 1 ay sonra olmak üzere 3 aşamada toplanmıştır. Bilgi düzeyini ölçmek için literatür taranarak çoktan seçmeli sorular hazırlanmış raporlama tutumunu ölçmek için Sağlık Çalışanlarının Çocuk İstismarını Raporlamaya Karşı Tutumlarını Belirleme Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 24.0 istatistik programında değerlendirildi. Ölçeğin cronbach alfa katsayısı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a quasi-experimental study with the aim of determining the knowledge levels regarding child abuse and measuring attitudes towards reporting among pediatric nurses working at the Izmir Tepecik Training and Research Hospital, a single-center institution. A total of 60 nurses participated in the study. The study data were collected in three stages: before the training, immediately after the training, and one month after the training. Multiple-choice questions were prepared to measure knowledge levels by reviewing the literature, and the Attitudes Toward Reporting Child Abuse Scale for Healthcare Workers was used to measure reporting attitudes. The data were analyzed using SPSS 24.0 statistical software.