Geriatrik hastalarda eser element ve minerallerin tiroid fonksiyonu ve nodül varlığı ile olan ilişkisi
The relationship of trace elements and minerals with thyroid function and thyroid nodule presence in geriatric patients
  1. Tez No: 967863
  2. Yazar: GÖRKEM CESUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE USTA ATMACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç:Eser elementler tiroid metabolizması, tiroid otoimmunitesi ve fonksiyonu ile ilişkilidir. Selenyum, demir, bakır, çinko ve magnezyum gibi mikronutrientler hem tiroid normal fonksiyonlarının devamı hem de gelişebilecek hastalıklar ile ilişkilendirilmiştir. Literatürde yer alan araştırmalarda ilerleyen yaşla birlikte tiroid fonksiyonlarında azalma ve nodül sıklığında artış bildirilmiştir. Serum eser element ve minerallerindeki eksiklik ve fazlalıklar tiroid disfonksiyonuna ve yapısal değişikliklere yol açmaktadır. Ancak literatürde bu konuda yeterli düzeyde yapılmış araştırmalar mevcut değildir ve çalışmayı yapmak istememizdeki temel gerekçe de budur. Geriatrik yaş grubunda tiroid fonksiyonu ve nodül gelişimine etki eden faktörler yeni çalışmalarla desteklenmelidir. Çalışmamız geriatrik hastalarda tiroid fonksiyonu ve nodül gelişimi üzerine selenyum, demir, bakır, çinko ve magnezyum gibi mikronutrientlerin etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Materyel ve Metod:Çalışmamıza İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye ve geriatri polikliniklerine başvuran hastalardan dahil olma ve dahil olmama kriterlerine uyan, bilinen tiroid bezi hastalığı olmayan, onam veren kadın ve erkek, toplam 223 gönüllü dahil edilmiştir. Çalışmamız tek merkezli, kesitsel, girişimsel olmayan bir klinik çalışmadır. Çalışmamıza katılan gönüllülerin yaşları, cinsiyetleri, eşlik eden hastalıkları ve kullandığı ilaçlar kaydedilmiştir. Poliklinik başvurusu sırasında demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin, çinko, magnezyum, serum T3 hormon, serum T4 hormon, TSH, anti-TPO tetkikleri ve tiroid USG görüntülemesi son 1ay içinde yapılmış olan gönüllülerden serum bakır ve serum selenyum düzeyleri istenmiştir. Verilerin analizi SPSS 27.0 programı kullanılarak düzenlenmiştir. Bulgular:Çalışmamıza dahil olma ve dahil olmama kriterlerine uyan 115 tiroid nodülü olan (36 erkek, 79 kadın) hasta ile, 108 tiroid nodülü olmayan (50erkek, 58 kadın) hasta dahil edilmiştir. Dahil edilen hastaların yaş aralığı tiroid nodülü bulunan grupta 66.9±7.5 iken, nodül bulunmayan hasta grubunda 67.8±6.8 oldu. Gönüllülerden 182 kişide en az bir kronik hastalık mevcut iken (diyabetes mellitus, hipertansiyon, erken evre böbrek yetersizliği, koroner arter hastalığı ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı), 41 hastada ek hastalık mevcut değildi. Ek hastalıkların dağılımı cinsiyetler arasında benzer oranlardaydı. Tiroid nodülü olan ve olmayan gruplar arasında serum mikronutrient düzeyleri açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bu durum tek ve multiple nodül olan gruplarda benzer sonuçlar ortaya koymuştur. Serum selenyum düzeyi ile serum T3 hormon düzeyleri arasında pozitif korelasyon saptanmıştır (r=0.151, p=0.025). Çalışmamızda anti-TPO pozitifliği saptanan bireylerde magnezyum düzeyleri anlamlı olarak düşük (p=0.023) tespit edilmiştir. TSH hormon değeri ile serum demir ve hemoglobin değerleri arasında anlamlı (p0.05) pozitif korelasyon gözlenirken, serum TSH ve serum T4 hormon değerleri arasında anlamlı bir korelasyon gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
Objective:Trace elements are associated with thyroid metabolism, thyroid autoimmunity, and thyroid function. Micronutrients such as selenium, iron, copper, zinc, and magnesium are related both to the maintenance of normal thyroid functions and the development of potential thyroid diseases. Previous studies in the literature have reported a decline in thyroid function and an increase in the frequency of thyroid nodules with advancing age. Deficiencies or excesses in serum trace elements and minerals can lead to thyroid dysfunction and structural changes. However, there is no sufficient research on this subject in the literature and this is the main reason why we wanted to conduct the study. Further studies are needed to better understand the factors influencing thyroid function and nodule development in the geriatric population. This study aims to investigate the effect of micronutrients such as selenium, iron, copper, zinc, and magnesium on thyroid function and the development of thyroid nodules in geriatric patients. Materials and Methods:A total of 223 volunteers who met the inclusion and exclusion criteria, had no known thyroid disease, and provided informed consent were enrolled in our study from patients who visited the internal medicine and geriatrics outpatient clinics at Istanbul Training and Research Hospital. Our study is a single-center, cross-sectional, non-interventional clinical study. The ages, genders, comorbidities, and medications of the volunteers participating in our study were recorded. Serum copper and serum selenium levels were requested from volunteers who had undergone iron, iron-binding capacity, ferritin, zinc, magnesium, serum T3 hormone, serum T4 hormone, TSH, anti-TPO tests, and thyroid ultrasound imaging within the last month at the time of their outpatient clinic visit. Data analysis was performed using SPSS 27.0 software. Results:Of the participants who met the inclusion and exclusion criteria, 115 patients (36 males, 79 females) had thyroid nodules, while 108 patients (50 males, 58 females) did not. The age range of patients with thyroid nodules was 66.9±7.5 years, while it was 67.8±6.8 years in the non-nodule group. Among the volunteers, 182 had at least one chronic disease (diabetes mellitus, hypertension, early-stage renal failure, coronary artery disease, and chronic obstructive pulmonary disease), while 41 had no additional comorbidities. The distribution of comorbidities was similar between genders. No significant difference was found in serum micronutrient levels between the groups with and without thyroid nodules. Similar results were observed between the groups with single and multiple nodules. A positive correlation was found between serum selenium levels and serum T3 hormone levels (r=0.151, p=0.025). In individuals who tested positive for anti-TPO, magnesium levels were significantly lower (p=0.023). A significant negative correlation was observed between TSH levels and both serum iron and hemoglobin levels (p0.05), although no significant correlation was found between TSH and serum T4 levels.