Öğrenci hemşirelerde sosyal adalet savunuculuk tutum ve becerilerini geliştirmede tekrarlı simülasyonun etkisi
The effect of repetitive simulation on developing social justice advocacy attitudes and skills in student nursing
  1. Tez No: 844821
  2. Yazar: ESİN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ÖZSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı hemşirelik öğrencilerinin sosyal adalet savunuculuk tutum ve becerilerini geliştirmede tekrarlı simülasyonun etkisini belirlemektir. Yöntem: Araştırma ön test-son test kontrol gruplu tasarıma sahip randomize kontrollü deneysel tek kör bir çalışma olup, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Halk Sağlığı Beceri Laboratuvarı ve Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Simüle Hasta Laboratuvarı'nda Mart-Haziran 2023 tarihleri arasında Hemşirelik Fakültesi 4. Sınıf intörn öğrencileriyle yürütülmüştür (CTN: NCT05966181). Araştırmanın evrenini 2022-2023 öğretim yılında Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde öğrenim gören ve meslek derslerine ilişkin teorik eğitimini tamamlayan 4. sınıf intörn öğrenciler (N=283) oluşturmuştur. Araştırmaya katılmaya gönüllü 48 öğrenci girişim (24) ve kontrol grubuna (24) randomize olarak atanmış olup, toplam beş öğrenci araştırmaya devam edememiş ve çalışma dışında bırakılmıştır. Araştırma girişim grubu (n=21) ve kontrol grubu (n=22) olmak üzere toplam 43 öğrenci ile tamamlanmıştır. Çalışma sonrasında yapılan post-hoc güç analizine göre; toplam 43 örneklem sayısı için, %5 hata payı ve belirlenen etki büyüklüğü (η2:0,593) ile çalışmanın gücü % 99,6 olarak bulunmuştur. Girişim grubuna tekrarlı simülasyon (senaryolar doğrultusunda standart hasta simülasyonu) ve kontrol grubuna tek simülasyon (senaryolar doğrultusunda standart hasta simülasyonu) uygulanmıştır. Çalışmada verilerin toplanmasında, Tanıtıcı Bilgi Formu, Sosyal Adalet Savunuculuğu Ölçeği ve Sosyal Adalet Savunuculuk Beceri Değerlendirme Rehberi kullanılmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, ki-kare, bağımsız örneklem T testi, bağımlı örneklem T testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, ANOVA, Friedman testi, Bonferroni Dunn, Intention to Treat Analizi, Spearman korelasyon, Regresyon analizi ve ICC katsayısı ile hesaplanmıştır. Etki büyüklüğü Cohen d (%95 CI) ve eta-kare (η2) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to determine the effect of repetitive simulation on developing nursing students' social justice advocacy attitudes and skills. Method: The research is a randomized controlled experimental single-blind study with a pretest-posttest control group design, and was conducted with 4th year intern students of the Faculty of Nursing between March and June 2023, at the Ege University Faculty of Nursing Public Health Skills Laboratory and Medical Education Department Simulated Patient Laboratory. was conducted (CTN: NCT05966181). The population of the research consisted of 4th grade intern students (N = 283) who studied at Ege University Faculty of Nursing in the 2022-2023 academic year and completed their theoretical education on vocational courses. 48 students who volunteered to participate in the study were randomly assigned to the intervention (24) and control groups (24), and a total of five students could not continue the study and were excluded from the study. The research was completed with a total of 43 students, including the intervention group (n = 21) and the control group (n = 22). According to the post-hoc power analysis conducted after the study; For a total sample number of 43, the power of the study was found to be 99.6% with a 5% margin of error and the determined effect size (η2:0.593). Repeated simulation (standard patient simulation in line with the scenarios) was applied to the students in the intervention group and a single simulation (standard patient simulation in line with the scenarios) was applied to the control group. In the study, Introductory Information Form, Social Justice Advocacy Scale and Social Justice Advocacy Skill Assessment Guide were used to collect data. Data, descriptive statistics, chi-square, independent sample T test, dependent sample T test, Mann Whitney U test, Wilcoxon Signed Rank Test, ANOVA, Friedman test, Bonferroni Dunn, Intention to Treat Analysis, Spearman correlation, Regression analysis and ICC coefficient. It was calculated with . Effect size was evaluated with Cohen's d (95% CI) and eta-squared (η2).